Son Dakika Haberler

Kıkırdak doku hücreleri nelerdir?

Kıkırdak doku hücreleri nelerdir?
Okunma : Yorum Yap

Kıkırdak dokusu glikozaminoglikan ve proteoglikanlarla zenginleştirilmiş ekstraselüler matriksi ile özellik kazanmıştır. Bu makromoleküller ile kollajen ve elastik lifler arasında iletişim vardır.  Matriks bileşiklerinin kompozisyonundaki farklılıklar 3 tip kıkırdağı üretir. Kıkırdak doku nedir? Kıkırdak doku çeşitleri nelerdir? Kıkırdak doku hücreleri nelerdir?

KIKIRDAK DOKU NEDİR?

Kıkırdak, hücrelerden (kondrosit) ve çok miktarda lif ve temel madde içeren ekstrasellüler matrikstenoluşur.  Kondrositler matriks sentezini yapar, salgılar ve oluşturdukları bu matriks içinde «lakuna» adı verilen boşluklara yerleşirler.

Kollajen, hyaluronik asit, proteoglikanlar ve az miktarda değişik glikoproteinler kıkırdak matriksinin bütün tiplerinde bulunan esas makromoleküllerdir.  Karakteristik özelliği eğilip bükülebilme olan elastik kıkırdağın matriksinde çok miktarda elastin vardır.

Kıkırdak, bağ dokusunun özelleşmiş bir şeklidir. Burada ekstraselüler matriks oldukça sıkı bir kıvam gösterir. Bu matriks kıkırdak dokusuna mekanik zorlamalar karşısında kalıcı şekil bozukluklarına yol açılmaması için gereken esnekliği kazandırır.

KIKIRDAK DOKU HÜCRELERİ NELERDİR?

• Kondroblastlar

• Kondrositler

• Kondroklastlar

KIKIRDAK DOKU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kıkırdağın ana görevi yumuşak dokuyu desteklemektir. Kıkırdağın düzgün yüzeyli ve esnek oluşu, eklem yüzeylerinin darbe emici ve kaygan oluşunu sağlayarak, kemik hareketlerini kolaylaştırır. Ayrıca doğum öncesi ve sonrasında, uzun kemiklerin gelişim ve büyümeleri için gereklidir.

  • Hiyalin kıkırdak
  • Elastik kıkırdak
  • Fibröz kıkırdak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)