Son Dakika Haberler

Kesim teknikleri | MasterChef kesme teknikleri

Kesim teknikleri | MasterChef kesme teknikleri
Okunma : Yorum Yap

Kesim teknikleri, MasterChef kesme teknikleri sebzeler nasıl kesilmeli?  Batonnet (Batonet), Julienne (Jülyen), Fine Julienne, Medium Dice (Orta Küp), Small Dice (Küçük Küp), Brunoise (Burnuaz) ve Big Dice (Büyük Küp) şeklindedir. Bu kesimlere ek olarak sebze yapraklarını rulo yaparak ince kesme şekline Chiffonade (Şifonat), Soğan, maydanoz gibi sebzeleri gelişigüzel ince doğrama şekline de Chop etme denmektedir.

KESİM ŞEKİLLERİ VE TEKNİKLERİ

cdvd s Habernet gg s Habernet

Chiffonade (Tütün Kıyımı)

Genelde pazı, ıspanak, kıvırcık salata gibi yeşil yapraklı sebzelerin yapraklarının çok ince şeritler halinde doğranması yöntemidir. Yemek ya da salataların süslenmesi amaçlı kullanılacak sebzeler bu şekilde kesilebilir.

Brunoise (Brunoaz)

Çok küçük küpler oluşturacak şekilde yapılan kesme işlemidir. Sebzeler önce 2 mm kalınlığında dilimlenir. Bu dilimler ardından yine 2 mm’lik şeritler halinde kesilir. Bu şeritlerden de 2 mm’lik çok küçük küpler doğranır. Halk arasında toplu iğne başı kadar diye ifade edilen kesme yöntemidir.

chefsknives rock 1 s Habernet

Julienne (Jülyen)

İnce şeritler halinde kesim yönteminin adıdır. Boyutlar yiyeceğin çeşidi ve dokusuna bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 4 cm uzunluk hedeflenir.

(Macedon)

Kesilecek sebzelerin önce uygun uzunlukta dikine kesilmesi sonra 1⁄2 cm’lik küp şeklinde parçalara bölünmesi yöntemidir.

mad s Habernet

Vichy (Vişi)

Bıçak sırtı kalınlığında halkalar şeklinde doğrama yöntemidir. Yemekler için ya da salatalarda kullanılacak ince havuçve salatalık bu yöntemle kesilebilir.

vichy s Habernet

Mirepoix (Mirpua)

Sebzelerin belirli bir boyuta
dikkat etmeden iri küp şeklinde doğrama yöntemidir. Güveçlerde, et yemeklerinde kullanılır.

s Habernet

Batonnet-Stick (Batonet stik)

Kare prizma şeklindeki doğrama yöntemidir. Garnitür olarak kullanılacak olan havuç, patates, kereviz gibi sebzeler bu yöntemle doğranabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)