Son Dakika Haberler

Kapari nedir? Kaparinin faydaları, Kapari nerede yetişir?

Kapari nedir? Kaparinin faydaları, Kapari nerede yetişir?
Okunma : Yorum Yap

MasterChef yarışmasıyla birlikte merak edilen Kapari kullanıcılar tarafından araştırılmaya başladı. Sosların ve yemeklerin içinde kullanılan Kapari nedir? Kaparinin faydaları neler? Kapari bitkisi nedir nerede yetişir?

KAPARİ NEDİR?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişen, çalımsı bir yapıda olan dikenli bir bitki. Potasyum, fosfor ve kalsiyum yönünden zengin olan kapari, killi toprakları seviyor ve güneş ışığından hoşlanıyor. Kendiliğinden yetişmekte olan geberotu yani diğer adıyla kapari, tohum halinde yetişiyor ve Ağustos-Eylül aylarında küçük karpuzlara benzeyen meyvelerden elde ediliyor.

iste kapari bitkisinin sagliga olan faydalari h1563428424 dc5923 s Habernet

Kapari faydaları

Bu şifalı bitki, kan hastalıklarında (Lösemi, anemi, kansızlık, trombosit düşüklüğü) ve MS tedavisinde kullanılıyor. Aynı zamanda böbrek taşı veya kumu tedavisinde, gut hastalığında (her kapari ürünü değil tabi), mide bağırsak sorunlarında da kaparinin mucizesinden yararlanılıyor.

Peki, bu adını bile belki yeni duymuş olduğunuz kapari nasıl kullanılıyor? Aslına bakarsanız, yukarıda saydığımız hastalıklar için kaparinin ayrı ayrı kullanımları mevcut. Böbrek taşında ya da kumunda kaparinin karpuzu ve çayı tavsiye edilirken, kan hastalıklarında kapari reçeli ve marmelatı öncelikli olabiliyor.

kapari bitkisi nedir faydalari nelerdir h1529497703 163dc3 s Habernet

Kapari bitkisi nedir nerede yetişir?

Kapari (capparis spinosa) genelde Akdeniz’in kuru ve taşlı arazilerinde yetişen bir bitkidir. Bu bölgelerde zeytin yetiştiriciliği de sık yapılır. Böğürtlenlerin arasından çıkan kapari çalısı, en çok İspanya ve Afrika’da bulunur. Kapari, çalı tarzı çok yıllık bir bitkidir.

Kapari bitkisi ne zaman toplanır?

Tohum; temmuz, ağustos, eylül aylarında yaz boyunca olgunlaşması devam eden ve halk arasında karpuz olarak adlandırılan kapari meyvelerinden toplanır. Meyve hasadı, tomurcuk hasadında olduğu gibi, belirli aralıklarla yapılır.

kapari receli tursusu 1 s Habernet

Kapari en çok nerede yetişir?

Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatnamesi’nde ‘Gebre’ olarak adlandırdığı ve ‘çok faydalı’ dediği kapari bitkisi, Gazipaşa’nın sahil kesiminden başlayıp 700 rakımdaki bölgelerde doğal ortamda yetişiyor

Kapari bitkisi hangi hastalıklara iyi gelir?

Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan kapari; Kabızlık, idrar sorunları, cinsel gücü artırma, balgam söktürücü, solucan düşürücü, ağrı kesici, romatizma, felç, is   korbüt hastalığı, kan bozuklukları, gut hastalığı, hemoroit, kalça rahatsızlıklarına iyi geliyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)