Son Dakika Haberler

Kadir Şeker davasında gelişme! Cezası 10 yıl 10 aya düşü

Kadir Şeker davasında gelişme! Cezası 10 yıl 10 aya düşü
Okunma : Yorum Yap

Konya’da Özgür Duran’ı kalbinden bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle 12,5 yıl hapse çarptırılan ve cezası Yargıtay tarafından bozulan tutuklu sanık Kadir Şeker (22), yeniden hakim karşısına çıktı. Şeker’in cezasını 10 yıl 10 aya düşüren mahkeme tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyeti, suçun ‘haksız tahrik’ altında işlendiğine kanaate getirerek cezayı önce 15 yıla, ardından Kadir Şeker’in duruşmadaki iyi halini gözeterek 12,5 yıla indirdi. Daha sonra dosya, savcılık itirazı ve sanık avukatlarının başvurusu ile önce istinaf ardından da Yargıtay’a taşındı. Son olarak Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen cezayı yüksek bularak kararı bozdu.

CEZASI DÜŞÜRÜLDÜ

Kararda; ‘haksız tahrik’ indiriminin, haksızlık içeriğinin ulaştığı boyut dikkate alınarak, asgari düzeye yakın bir ceza olması gerektiği vurgulandı. Yargıtay’ın kararı sonrası tutuklu sanık Kadir Şeker, Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya başladı. Kadir Şeker, annesi Zeliha Şeker, ağabeyi Hidayet Şeker, öldürülen Özgür Duran’ın babası Cengiz Duran, annesi Mübeyyen Duran ve kardeşi Niyazi Remzi Duran ile taraf avukatları duruşmada hazır bulundu. Mahkeme Kadir Şeker’e verilen cezayı 10 yıl 10 aya düşürdü. Mahkeme ayrıca Şeker’in tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)