Son Dakika Haberler

Joe Biden kimdir kaç yaşında? Eşi Jill Biden kimdir?

Joe Biden kimdir kaç yaşında? Eşi Jill Biden kimdir?
Okunma : Yorum Yap

ABD seçimlerinde en güçlü adaylardan biri de Joe Biden. 77 yaşında olan Joe Biden 3. kez başkanlık için yarışacak. Peki Joe Biden kimdir kaç yaşında? Eşi Jill Biden kimdir?

JOE BİDEN KİMDİR? KAÇ YAŞINDA?

ABD’nin bazı bölgelerinde yüksek oy potansiyeline sahip olan adayı Joe Biden Jill Biden ile evli ve 4 çocuğu var. İkiz kez evlilik yapan Joe Biden trafik kazasında ilk eşi Neilia Biden’ı kızları Naomi’yi kaybetti. Joe Biden’ın oğlu Beau Biden’a 2013’te beyin kanseri teşhisi kondu ve iki yıl içinde hayatını kaybetti. İşte Joe Biden hakkında merak edilenler…

Joe Biden kimdir kaç yaşında: Joseph Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde dünyaya gelmiştir. 

Joseph Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin eski başkan yardımcısıdır. 20 Ocak 2009 tarihinde bu göreve başlamadan önce 3 Ocak 1973 tarihinden beri Delaware eyaletini ABD Senatosu’nda temsil etmekteydi. 2008 ABD Başkanlık Seçimlerinde Demokratik Parti’den başkanlığa adaylığını koydu ancak 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi.

Joe Biden kimdir kaç yaşında

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde devlet başkanlığına seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

Gençlik dönemi

20 Kasım 1942 tarihinde Pensilvanya, Scranton’da Mary’s hastanesinde doğdu. Babasının adı Joseph Robinette Biden Sr., annesinin adı ise Catherine Eugenia Finnegan’dır. Valerie, James Brian, Francis W. Adlarında 3 kardeşi vardır. 1953 yılında ailesi Delaware, Claymont’a taşındı.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Claymont’da okuyarak 1961 yılında mezun oldu. 1965 yılında Delware Ünivesitesi’nden siyaset bilimi üzerine eğitim alarak mezun oldu. Ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak avukat olarak 1969 yılında mezun oldu. Wilmington hukuk firmasında çalışmaya başladı.

Jill Biden

JİLL BİDEN KİMDİR?

3 Haziran 1951 doğumlu. New Jersey, Hammonton’da doğdu, Willow Grove, Pennsylvania’da büyüdü. 1977’de Joe Biden ile evlendi. Aynı zamanda Amerikalı bir eğitimci. Uzun yıllar boyunca liselerde İngilizce okuma öğretmenliği yaptı, ayrıca bir psikiyatri hastanesinde duygusal engelli ergenlere öğretmenlik yaptı. 1993’ten 2008’e kadar Delaware Teknik ve Topluluk Koleji’nde İngilizce ve yazma eğitmeniydi. 2009’dan beri Northern Virginia Community College’da İngilizce profesörü olarak görev yapıyor. Biden Breast Health Initiative kar amacı gütmeyen kuruluşun kurucusu, Book Buddies programının kurucu ortağı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)