Son Dakika Haberler

Japonya, Dünyanın ilk ahşap uydusunu fırlatacak

Japonya, Dünyanın ilk ahşap uydusunu fırlatacak
Okunma : Yorum Yap

Son zamanlarda geliştirdiği başarılı teknolojilerle ön plana çıkan Japonya, şimdi de uyduların tasarımını kökten değiştirmek için çalışmalar yürütüyor.

JAPONYA, DÜNYANIN İLK AHŞAP UYDUSUNU FIRLATACAK

50 yıldan uzun bir süredir ülke genelinde tomruk ve ahşap işleme üzerine çalışmalar yapan “Sumitomo Forestry” isimli bir şirket, Kyoto Üniversitesi ile yaptığı bir anlaşma kapsamında, dünyanın ilk ahşaptan yapılmış uydusunu geliştirip, 2023 yılında uzaya gönderecek.

Ağaçların işlenerek ahşaba dönüştürülmesi ve bunların uzayda kullanılmasına odaklanılan çalışmayla, dünyada aşırı hava durumlarının yaşandığı noktalarda da ahşap malzemenin kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Ahşap malzeme, elektromanyetik dalgaları ya da Dünya’nın manyetik alanını etkilemiyor. Dolayısıyla ahşaptan yapılan bir uydunun içine anten ve irtifa kontrol mekanizmaları yerleştirmek mümkün.

UZAY ÇÖPLERİ TARİH OLABİLİR

Ayrıca ahşap uydu, yörüngeden dönüşü sırasında hiçbir zararlı madde açığa çıkarmadan ve artık bırakmadan atmosferde tamamen yanarak yok olabiliyor.

Dünya’nın yörüngesinde uydulardan cıvata ve vidaya kadar yaklaşık 23 bin parçalık bir çöp yığını olduğu düşünüldüğünde, bunun uzay teknolojilerinde çığır açıcı bir çevreci çözüm olması muhtemel.

AHŞAP YAPI İNŞASI ARAŞTIRILACAK

2024’te üniversite ve şirket işbirliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında uzayda ahşaptan yapılar inşa edilip edilemeyeceği de araştırılacak.

Eğer yapılacak çalışmalar olumlu sonuçlar verirse, uzayda ahşaptan yapılmış daha farklı malzemeler de kullanılacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)