Son Dakika Haberler

‘İstanbul’un Fethi’ temalı yarışma sonuçlarını kim kazandı? İşte kazananlar listesi

‘İstanbul’un Fethi’ temalı yarışma sonuçlarını kim kazandı? İşte kazananlar listesi
Okunma : Yorum Yap

İstanbul’un Fethi temalı şiir okuma, resim, şiir ve kompozisyon yarışma sonuçları açıklandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Okçular Vakfı’nın düzenlediği etkinlikte kazanan isimler belli oldu.

15 s Habernet

İSTANBUL’UN FETHİ TEMALI YARIŞMA SONUÇLARI

1- Ela Özgün – Güngören Atatürk İlkokulu
2- Tuğba Senem Demircioğlu – Beşiktaş Şair Behçet Kemal Çağlar İlkokulu
3- Elif Neva Kocaarslan – Başakşehir Oyakkent İlkokulu

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ŞİİR YARIŞMASI

Ortaokul öğrencileri şiir yarışmasında ilk üçe giren eserlere; e-PttAVM mağazasında geçerli olmak üzere 3.400 TL, 2.500 TL ve 1.600 TL hediye çeki verildi.

KAZANANLAR

1- Muhammed Yusuf Eser – Üsküdar Özel Çamlıca Palet Ortaokulu
2- Deniz Gültekin – Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokulu
3- Hanife Meryem Kulaç – Beşiktaş İsmail Tarman İmam Hatip Ortaokulu

LİSE ÖĞRENCİLERİ KOMPOZİSYON YARIŞMASI

Lise öğrencileri kompozisyon yarışmasında ilk üçe giren eserlere ise yine ePttAVM mağazasında geçerli olmak üzere 3.500 TL, 2.600 TL ve 1.700 TL hediye çeki verildi.

KAZANANLAR

1- Emir Eray Özay – Pendik İTO Şehit Ahmet Aslanhan Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi
2- Zeynep Polat – Gaziosmanpaşa Küçükköy Anadolu İmam Hatip Lisesi
3- Büşra Pembe Cebe – Sarıyer Özdemir Sabancı Emirgan Anadolu Lisesi

TARİHTE İSTANBUL’UN FETHİ

İstanbul’un veya Kostantiniyye’nin Fethi (Yunanca: Άλωση της Κωνσταντινούπολης, Konstantinopolis’in Düşüşü), 6 Nisan-29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki birliklerin Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’u ele geçirmesi.

İstanbul, daha önce de defalarca kuşatılmıştı; VII.-VIII. asırlarda Emeviler ve Abbasiler tarafından kuşatıldı ancak başarısız olundu. Osmanlılar da şehri daha önce kuşatmıştı, Matheos Kantakuzinos’un Bizans tahtına geçmesini sağlamışlar ve ödül olarak Çimpe Kalesi’ni alarak Rumeli’de ilk kez toprak kazanmışlardı. Rumeli’ye geçişle beraber bölgede sınırları genişleyen Osmanlılar ilk kez I. Bayezid komutasında 1395 yılında İstanbul’u kuşattı.

'İstanbul'un Fethi' temalı yarışma sonuçlarını kim kazandı? İşte kazananlar listesi

Bazı kaynaklarda ise 1391 tarihli farklı bir kuşatmadan söz edilmektedir. I. Bayezid’in kuşatmasında mancınıklar kullanıldı, kuşatma üzerine Macar Krallığı günümüz Bulgaristan topraklarına taarruz etti ve İstanbul kuşatması sonlandırıldı. Ertesi yıl kuşatma tekrar başladı ve bu sefer deniz bağlantısını tümüyle koparmak için Anadolu Hisarı inşa edildi. Bizans imparatorunun ateşkes talebi üzerine kuşatma kaldırıldı.

Ankara Savaşı’yla beraber Osmanlı Devleti Fetret Devri’ne girdi. Bu dönemde Bayezid’in oğullarından Musa Çelebi tarafından 1412 yılında İstanbul tekrar kuşatıldı.[Not 1] Musa Çelebi, kargaşanın Bizans yüzünden olduğuna ve bazı rakip şehzadelerin Bizans tarafından desteklendiğine inanıyordu. Ancak rakip şehzadelerden I. Mehmed’in harekete geçmesi sebebiyle bu kuşatma da kaldırıldı.

Dördüncü kuşatma ise II. Murad döneminde oldu; II. Murad elçiler göndererek Düzmece Mustafa’nın desteklenmemesini talep etti ancak karşılık bulamadı. İsyan ile uğraşan II. Murat, Şehzade Mustafa’ya yardım ettiğine inandığı Bizans İmparatorluğu’nun üzerine yürüdü ve kuşatma başladı. Bizans İmparatoru VII. İoannis’in Karadeniz kıyılarındaki bazı toprakları ve haraç vermeyi teklif etmesiyle bu kuşatma da kaldırıldı. II. Mehmed tahta geçtiğinde etrafı bütünüyle sarılmış bir şehirle karşı karşıyaydı.

113 s Habernet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)