Son Dakika Haberler

İstanbul’da büyük gün! Ayasofya’da ilk namaz için heyecan dorukta

İstanbul’da büyük gün! Ayasofya’da ilk namaz için heyecan dorukta
Okunma : Yorum Yap

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından cami olarak kullanılan Ayasofya 86 yıl sonra yeniden cami olarak açılıyor. İlk namazın bugün kılınacağı bilgisini alan vatandaşlar Ayasofya’ya şimdiden akın etti. 

KADINLAR VE ERKEKLERİN NAMAZ KILMA ALANLARI DÜZENLENDİ

Salgın nedeniyle Ayasofya Camisi ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan, namaz kılma yeri olarak belirlendi. Erkekler için Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi; kadınlar için Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ile Mehmet Akif Parkı tahsis edildi.

Namaz kılınacak alanlara Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı’dan oluşan 3 ana istikametten gelinecek. Namaz alanlarına girişler, 11 ayrı kontrol noktasında polislerce arama yapıldıktan sonra sağlanacak. Arama noktalarında geçişin hızlı ve kolay yapılabilmesi için vatandaşlardan el ve sırt çantası getirmemeleri istendi.

son dakika istanbul da tarihi gun ayasofya 13446685 801 o s Habernet

SU, MASKE VE TEK KULLANIMLIK SECCADE DAĞITILIYOR

Haliç Köprüsü üzerinde devam eden derz çalışması durdurulacak. Eminönü İtfaiye İstasyonu personel sayısı artırıldı, Yenikapı-Kazlıçeşme meydanlarında birer, Sultanahmet Meydanı’nda 2 görevli araç konumlandırıldı.Yenikapı, Kazlıçeşme ve Gülhane’deki İSPARK otoparkları ücretsiz hizmet verecek, alandaki personel sayısı artırıldı.Yenikapı’ya 4, Kazlıçeşme, Beyazıt Meydanı, Eminönü Meydanı, Cankurtaran Sultanahmet girişi gibi merkezi noktalarda birer mobil büfe ile toplam 6 çadır kuruldu. Alanda su, maske, dezenfektan ve tek kullanımlık seccade dağıtılıyor.

METRO, MARMARAY SEFERLERİ DEVAM EDİYOR

Ayasofya Camisi’nin açılışı dolayısıyla Tarihi Yarımada’da Atatürk Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nden Tarihi Yarımada istikametine giden tüm yollar ve Galata Köprüsü dün akşam 20.00’den itibaren trafiğe kapatıldı.Avrasya Tüneli açık olacak, deniz, metro ve Marmaray seferleri devam ediyor.Tramvay seferleri devam edecek, Beyazıt- Eminönü durakları arasında dün akşam 20.00’den pazartesi sabah 06.00’ya kadar sefer yapılmayacak.

son dakika istanbul da tarihi gun ayasofya 13446685 5834 m s Habernet

İl dışından otobüsle gelenler için Yenikapı Etkinlik Alanı park yeri olarak tahsis edildi.Vatandaşlardan Ayasofya Camisi ve namaz kılınacak alanlara ulaşımın daha kolay olması için toplu ulaşım araçlarının kullanması istendi.Otobüslerden inenler, İETT’nin tahsis ettiği otobüslerle gün boyu Çatladıkapı’ya kadar ücretsiz taşınacak ve buradan namaz kılınacak alanlara kadar yaklaşık 200 metrelik mesafeye yürüyerek ulaşacak.

YABANCI BASIN MENSUPLARINDAN YOĞUN İLGİ

Bugün ibadete açılacak olan Ayasofya’da kılınacak cuma namazını takip etmek isteyen yerli ve yabancı basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda basın mensubu sabahın erken saatlerinden itibaren akredite olmak için akredite noktasına geldi. Burada işlemleri tamamlanan basın mensupları minibüslerle alana götürülüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)