Son Dakika Haberler

Istakoz nasıl pişirilir? Istakoz nasıl haşlanır?

Istakoz nasıl pişirilir? Istakoz nasıl haşlanır?
Okunma : Yorum Yap

Istakoz nasıl pişirilir? Istakoz nasıl haşlanır? Masterchef’in bugün kü MasterClass dersinde Mehmet şef Istakoz yapımı gösterdi. İşte Istakoz pişirmenin detayları..

ISTAKOZ NASIL HAŞLANIR?

Istakoz  haşlamak için bir büyük tencereye yarısından fazla su ve suyun içerisine küp küp doğranmış soğan parçaları, biberiye ve beyaz sirke. 12 dk haşlanması yeterli. 50 cm 55 cm bir ıstakozu pişirmek için 3/1 kadar pişirilmeli.

ISTAKOZ NASIL SUDA HAŞLANIR?

Istakoz bol tuzlu suda haşlanmalıdır. Hatta mümkünse temiz deniz suyu bulabiliyorsanız, deniz suyunda haşlayacağınız ıstakoz daha da iyi sonuç verir.

ISTAKOZ KAÇ DAKİKA HAŞLANIR?

Istakozun haşlanma süresi ağırlığına göre değişir. 500 gramlık ıstakoz 10 dakika, 750 gram ıstakoz 13 dakika, 1 kilogramlık ıstakoz 18 dakika, 2 kilogramlık ıstakoz ise yarım saatte haşlanır. Istakoz haşlandığında kabuğu siyahtan mercan rengi kırmızıya döner. Istakozunuzu haşlamak yerine buharda da pişirebilirsiniz. Ancak haşlama daha dengeli bir pişirme elde etmenize yardımcı olur.

ISTAKOZ CANLI MI HAŞLANIR?

Istakozlar ve diğer kabuklular, kendilerinde doğal olarak bulunan zararlı bakteriler içerirler. Istakoz öldüğünde bu bakteri hızla çoğalıp pişirilmeyle yok edilemeyecek toksinler salabilir.

Bu yüzden de ıstakozu canlı pişirerek gıda zehirlenmesi şansını azaltıyorsunuz. Tamam, bu insanlar için iyi bir şey fakat ya ıstakoz?

Söylenilene göre ıstakozların gerçek bir beyni yok, bu yüzden de acıyı hissedemiyorlar. Bizim gibi bir şeylerin farkında olmadıkları bile söylenilebilir fakat fiziksel ve hormonal olarak doku zedelenmesine reaksiyon gösteriyorlar. Öyleyse acıyı bir seviyeye kadar hissedebiliyorlar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)