Son Dakika Haberler

İşletmenin kaynakları arasında hangisi yer alır?

İşletmenin kaynakları arasında hangisi yer alır?
Okunma : Yorum Yap

İşletmenin kaynakları arasında hangisi yer alır? Borçlar bir işletmenin kaynakları arasında yer alır. İşletmeler, para, menkul kıymet, araç-gereç, malzeme, hammadde, personel gibi faktörleri sistematik şekilde, bilinçli bir araya getirerek kurulur ve faaliyetlerini sürdürürler. İşletmenin varlığı için gereken bu faktörlere işletmenin varlıkları denir.

İŞLETMENİN KAYNAKLARI ARASINDA YER ALAN MADDE

İşletmeler; para, menkul kıymet, araç-gereç, malzeme, hammadde, personel gibi faktörleri sistematik şekilde, bilinçli bir araya getirerek kurulur ve faaliyetlerini sürdürürler. Borçlar işletmenin kaynaklarıdır.

ÖZ KAYNAK NEDİR?

Öz kaynak, üçüncü kişilere borçlanarak varlık karşılanmasına ise yabancı kaynak denir. Yabancı kaynak ve öz kaynakların toplamı da mutlaka varlıklara eşit olmak zorundadır.

Varlıklar üzerindeki, işletme sahiplerinin haklarına “sermaye”, üçüncü kişilerin haklarına ise “borçlar” denir. Varlıklar, sermaye ve borçları açıklayalım:

Varlıklar, işletmenin var olmak için sahip oldukları ekonomik değerlerdir. Para, menkul kıymet, mal veya alacak olabilir.
Sermaye: İşletme sahiplerinin işletme varlıkları üzerindeki haklarıdır.
Borçlar, üçüncü kişilerin işletme varlıkları üzerindeki haklarıdır. Geri iade etmek üzere ekonomik değer sağlama şekilde alınır.

Varlık ve kaynakların çeşit ve değer yönünden yapısı, işletmenin mali yapı ve gücünü belirtir. İşletme varlıklarının yapı ve değeri, faaliyet sürecinde sürekli değişir. Aynı zamanda kaynaklar da değişikliklere uğrar. Böylece işletmenin mali yapı ve gücü de faaliyet süresince değişir.
İşletme varlıkları, faaliyetler sonucu artarsa işletme sahiplerinin hakları da artmış sayılır. Bu artışa kar denir. Faaliyet sonucu artış yerine azalış gerçekleşirse bu azalışa ise zarar denir.

İşletmede alınan kararlar ve bu kararlar doğrultusunda faaliyetler, işletme varlık ve kaynaklarını değiştirir. Kar veya zarar etkisiyle varlık sermaye ve borçlar belirli bir zamandan farklı yapıya girer. Para, menkul kıymet, mal, alacak, demirbaş gibi varlıklar çeşit veya değer itibariyle değişebilir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)