Son Dakika Haberler

İnen MLF nedir? Çıkan MLF nedir?

İnen MLF nedir? Çıkan MLF nedir?
Okunma : 2 Yorum

İnen MLF nedir? Göz hareketlerinin koordinasyonu, baş pozisyonunun ayarlanması  ve vücut postürünün ayarlanması tüm bu durumların gerçekleşmesi Vestibüler çekirdeklerin görevleri neticesinde gerçekleşir. Peki İnen MLF nedir? Çıkan MLF nedir? 

İNEN MLF NEDİR?

İnen MLF nedir? Vestibüler çekirdekler ile spinal kord arasında bağlantı kurar.

(VSR)

ÇIKAN MLF NEDİR?

Çıkan MLF nedir?  Vestibüler çekirdekler ile okulomotor göz kasları arasında bağlantı kurar.

(VOR)

3 2 s Habernet

GÖZ EGZERSİZLERİ

İnen MLF nedir? Çıkan MLF nedir? sorularını yanıtlamıştık. Şimdi göz egzersizleri için kısa bir bilgi paylaşalım.  Bu göz egzersizleri miyopluk (uzağı görememe), presbiyopi (uzaktan yakına doğru odağı değiştirememekten dolayı yakını görememe) ya da astigmatizm (korneanın şeklinden dolayı bulanık görme) gibi göz sorunlarını tedavi etmez. Birçok göz doktoru, “gözlükleri atmaya” yardımcı olacağı iddia edilen göz egzersizlerine şüpheyle yaklaşmaktadır.

Gözlerin uzun süreli kullanımından dolayı ağırlaşabilecek bir göz rahatsızlığın yoksa, bu egzersizleri rahatlıkla deneyebilirsin. Ancak katarakt, iyileşme sürecindeki bir kornea rahatsızlığı veya gözlerinden birinde ya da her ikisinde de körlük gibi ciddi göz rahatsızlıkların varsa, bu egzersizleri yapmaktan kaçınmalısın.

Avuç içlerinle gözlerini kapat. Böyle yaparak gözlerini ve beynini uyaracak etmenleri azaltmış olursun. Gözleri kapatmak ve üzerlerine hafifçe baskı uygulamak, gözlerdeki gözyaşı tabakasının eşit olarak yayılmasına yol açarak gözleri rahatlatır.

Bir sandalyede rahatça otur. Ellerin ısınana kadar onları ov.

Gözlerini kapat ve avuç içlerinle üzerlerini hafifçe ört. Göz yuvarlarına baskı yapmaktan kaçın. Burnun açıkta kalmalı; böylece avuç içlerinle yüzünü örttüğünde yeterince hava teneffüs edebilirsin.
Parmaklarının arasındaki boşluklardan ya da avuçlarının ve burnunun etrafından gözlerine ışık gelmemesine dikkat et. Işık gözlerini rahatlatmak yerine onları uyaracak ve rahatlama sürecine mâni olacaktır. Kopkoyu bir karanlık hayal et ve bu karanlığa odaklan.

Boş bir kumsal, berrak bir göl ya da bir dağ gibi sakinleştirici bir manzara hayal ederken, yavaşça ve eşit miktarlarda derin nefesler al. Karanlık dışında başka hiçbir şey görmediğinde, avuçlarını gözlerinden çek.
Avuç içlerinle gözlerini kapatma işlemini, üç dakika veya daha fazla sürecek şekilde tekrar et.

Gözlerine masaj yap.

Masaj, gözlerinin ve yüzünün etrafındaki kan dolaşımının artmasına ve gözlerini egzersize hazırlamaya yardımcı olur.
Sıcak ve soğuk kompres uygula: İki havlu al ve bunlardan birini ılık suyla, diğerini ise soğuk suyla ıslat. Ilık havluyu yüzünün üstüne koy ve kaşların, kapattığın göz kapakların ve yanakların iyice örtülmüş olsun. Üç dakika bekledikten sonra ılık havluyu kaldır ve yerine soğuk havluyu koy. Havluları istediğin sırayla kullanabilirsin, ancak uygulamanın soğuk havlu ile bitmesine dikkat et.

Yüzüne uyguladığın değişik sıcaklıklar kan damarlarının büzülmesine ve genişlemesine neden olacak, böylece yüzün ve gözlerinin etrafındaki deri bu fizyolojik değişikliklerle uyarılacaktır.

Kapsamlı bir yüz masajı yap:

Bir havlu al ve havluyu ılık suya batır. Boynunu, alnını ve yanaklarını havluyla ov. Sonra parmak uçlarını kullanarak alnına ve kapalı gözlerine nazikçe masaj yap.

Göz kapaklarına masaj yap:

Ellerini iyice yıka. Sonra gözlerini kapat ve parmaklarınla dairesel hareketler yaparak bir-iki dakika gözlerine masaj yap. Masaj yaparken gözlerine çok hafif baskı yaptığından emin ol. Uygulanan hafif baskı gözlerini uyarmaya yardımcı olacaktır.

 

YORUMLAR (2)

  1. Serebellum nedir? Serebellum görevleri nelerdir? | Habernett – Habernett diyorki:

    […] İnen MLF ve Çıkan MLF nedir? TIKLAYINIZ […]

  2. Semisürküler kanallar nedir? Otolit organlar nelerdir? » Habernett – Habernett diyorki:

    […] İnen MLF ve Çıkan MLF nedir öğrenmek için. TIKLAYINIZ […]