Son Dakika Haberler

Hindistan’ın Kripto Paralardan Alacağı Vergi Dudak Uçuklattı

Hindistan’ın Kripto Paralardan Alacağı Vergi Dudak Uçuklattı
Okunma : Yorum Yap

Kripto para birimleriyle ilgili olarak bugüne dek çekimser bir tavır sergileyen Hindistan, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin resmi dijital parasını geliştirmeyi planladığı açıklandı. Öte yandan, kripto para ticareti ve NFT gelirleri için de dudak uçuklatacak oranda vergi geliyor.

Nirmala Sitharaman’ın açıklamalarına göre Hindistan’da kripto paralar üzerinden elde edilen gelirin tam yüzde 30’u vergi olarak kesilecek.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından yapılan açıklamalarda, dijital paranın önümüzdeki 1 yıl içerisinde kullanıma sunulmasının hedeflendiği belirtildi. Dijital dünyadaki paraların büyüklüğüne atıfta bulunan Bakan Sitharaman, vergi rejiminin geleneksel finans sistemlerindeki gibi olamayacağını savundu. Ancak açıklamanın devamı, akılalır gibi değil.

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklama, kripto paraların resmen tanınacağı anlamına geliyor. Benzer bir çalışma, Türkiye’de de yapılıyor. Bilindiği üzere hükümet, uzun zamandır kripto para ile ilgili düzenlemeleri içeren bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Edinilen son bilgilere göre Türkiye’deki yasa, vergilendirmeden ziyade yatırımcının korunmasına odaklanacak. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)