Son Dakika Haberler

Hindistan, savaş uçaklarını Çin’e karşı konuşlandırdı

Hindistan, savaş uçaklarını Çin’e karşı konuşlandırdı
Okunma : Yorum Yap

Çin ile Hindistan arasında yapılan 6 ayrı askeri görüşme sonrasında fikir birliğine varılamadı. Hindistan savaş uçakları,askeri kargo uçakları ve birçok askeri malzemeyi Çin’e karşı konuşlandırdı. 

Çin ile Hindistan arasında kriz devam ediyor. Hindistan Hava Kuvvetleri’nin Ladakh sınır bölgesine ülkenin kendi üretimi olan ve 70 milimetre topa sahip savaş helikopterlerini, roketlerini ve diğer silahlarını konuşlandırdığı öğrenildi.

Hindistan merkezli bir havacılık ve savunma şirketi Hindustan Aeronautics Limited (HAL), “Sınırdaki mevcut durumun ışığında, Hindistan Hava Kuvvetleri görevlerini desteklemek için kısa sürede yüksek irtifada operasyonlar için iki hafif muharebe helikopteri konuşlandırıldı” ifadelerini kullandıldı.

HİNDİSTAN-ÇİN KRİZİ

9 Ağustos’ta Hindistan ve Çin arasında yapılan komutan düzeyindeki altıncı görüşmelerde ilerleme sağlanamadı. İki tarafın birbirini Ladakh bölgesinde sınır ihlali yapmakla suçladığı Nisan 2020’den bu yana gergin olan durumu düzeltmek için ortak düzeyinde görüşmeler yapılabileceği aktarıldı. 15 Haziran’daki çatışmalarda Galwan Vadisi’nde 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)