Son Dakika Haberler

Hidrokarbon nedir? Hidrokarbon nerelerde kullanılır?

Hidrokarbon nedir? Hidrokarbon nerelerde kullanılır?
Okunma : Yorum Yap

Ankara’da fabrika açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm Türkiye için müjdem var heyecanını kaybetmemek için cuma günü açıklayacağız dedi. Erdoğan ayrıca açıklayacağı müjde ile Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını söyleyerek daha fazla heyecana sebep oldu. Peki…Hidrokarbon nedir? Hidrokarbon nerelerde kullanılır? 

HİDROKARBON NEDİR?

Kimyada yalnız hidrojen ve karbondan oluşan bileşiklerdir. Hidrokarbona aynı zamanda hidrokarbürde denilmektedir. Hidrokarbonlar organik bileşikler sınıfına girerler. En basit hidrokarbon metandır. Metan bataklık gazı olarak bilinmektedir. Metan bir karbon ve dört hidrojen atomunun birleşmesinden oluşan bir hidrokarbon’dur.

HİDROKARBON NERELERDE KULLANILIR?

Alifatik Hidrokarbonlar: Benzin, Fuel oil, Jet yakıtı, gaz yağı, Tüp gaz, Isıtma ve Soğutma sistemleri, Bebek ve güneş yağı, mobilya sanayi, çakmak gazı, lamba yağı, Kuru temizleme..

Aromatik Hidrokarbonlar: Güve kovucu, Tuvalet koku giderici, yapıştırıcılar, boya sanayi, tiner, vernik,reçine ve patlayıcılar..

Halojenli (klorlu) Hidrokarbonlar: İnsektisitler, vernik, Buzdolabı gazı, Reçine, Kuru temizleme, yangın söndürücü,vernik..

Diğer Hidrokarbonlar:Dizel benzin, Dizel benzin Eksoz gazları, LPG, atık petrol yağları, basınçlı boyalar, Termoplastik yol boyaları, Tiner, Selülozik tiner, aseton, oto boyaları, akrilik tiner…

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)