Son Dakika Haberler

Haydar Dümen Öldü mü?

Haydar Dümen Öldü mü?
Okunma : Yorum Yap

Haydar Dümen Öldü mü? Köşe yazarı olan Haydar Dümen’den vefat haberi geldi. Dümen’in ölümünün ardından hayatı ile ilgili ayrıntılar araştırılmaya başlandı. Peki, Haydar Dümen kaç yaşındaydı?

HAYDAR DÜMEN ÖLDÜ MÜ?

Ünlü psikiyatrist Haydar Dümen hayatını kaybetti. 31 Ocak’tan bu yana hastanede koronavirüs tedavisi gören Dümen, koronaya bağlı kalp durması sonucu hayatını kaybetti.

31 OCAK’TAN BERİ TEDAVİ GÖRÜYORDU

Yıllardır yazdığı yazılarla adından söz ettiren ünlü yazar ve psikiyatrist Haydar Dümen, koronavirüs nedeniyle 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. 31 Ocak’tan beri Beykent Üniversitesi Hastanesi’nde kovid tedavisi görüyordu.

HAYDAR DÜMEN KİMDİR?

Haydar Dümen, 1931 yılında Uşak‘ta İki saray köyünde doğmuştur. Yaşadığı köyde ilkokul olmadığı için başka köyde bir ailenin yanında kalarak okudu. Ortaokul ve lise 2. sınıf bitene kadar Uşak’ta okudu. Lise son sınıfı fen şubesi olduğu için Afyon‘da okudu.

1948 yılında mezun olduğu liseden sonra kazandığı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumak için İstanbul‘a gitmiş ve 1955 yılında mezun olmuştur. 1958 yılında da nöropsikiyatri uzmanı olarak nöroloji ve psikiyatri dallarında uzmanlık diplomasını aldı. 25 yıl devlet hastanelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılında emekli oldu.

1965 yılında Taksim İlkyardım şimdiki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1980 yılına kadar şef olarak çalıştı. O tarihte Cumhuriyet Gazetesi’nde “Akıl Hastalarının Teşhiri Doğru Değildir” makalesinden dolayı Samsun‘a sürgün olarak tayin edildi.

Daha sonra araştırma ve yazın hayatına giren Dümen, özellikle cinsellik üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri üzerine topladı. Özellikle medyada cinsel problemler üzerine konuşmalar ve röportajlar yaptı.

Haydar Dümen, Güzin Abla gibi dert dinleyen gazete köşe yazarlığı yapmaktadır. Özellikle cinsel yaşam konusundaki problemleri değişik bir mizah anlayışı ile kaleme alarak cevapladığından geniş bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Haydar Dümen, 23 kitap yazmıştır.

1993 yılında Gül Dümen ile evlenmiştir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)