Son Dakika Haberler

Gluten nedir, belirtileri neler? Gluten içeren besinler

Gluten nedir, belirtileri neler? Gluten içeren besinler
Okunma : Yorum Yap

Gluten; ekmek, makarna, kurabiye gibi pek çok besinde bulunan bir maddedir. Ekmek gibi tahılların hamur yapımı sırasında hamurun birbirine yapışmasını tutmasını ve kabarmasını sağlayan yapışkan, ağsı proteine verilen isimdir. Gluten nedir, belirtileri neler? Gluten içeren besinler

GLUTEN NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?

Kendilerinde gluten hassasiyeti olduğunu düşünenler

karın ağrısı,

reflü,

gaz,

şişkinlik,

bulantı,

ishal veya kabızlıktan şikayet etmektedirler.

Ayrıca bu kişilerin baş ağrısı, halsizlik, unutkanlık, anksiyete, depresyon, kas ağrısı ve cilt lezyonları gibi sindirim sistemi dışında yakınmaları da olmaktadır. Ancak çölyak hastalığında olduğu gibi kesin tanı konulmasını sağlayan kan testleri veya endoskopik bulgular mevcut değildir. Biyopsi alındığında herhangi bir tanı koydurucu bulgu yoktur. Tanı beyana ve biraz da yoruma dayalıdır. Dolayısıyla glutenin neden olduğuna inanılan belirtilerin farklı bir nedenle ortaya çıkmış olması da muhtemeldir.

GLÜTEN HASSASİYETİ İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Çölyak dışı gluten hassasiyeti, çölyak hastalığı ve buğday alerjisi dışlandıktan sonra bir gastroenterolog tarafından konulmalıdır. Yani kendilerinde gluten hassasiyeti olduğunu düşünenlerin, hastanelerin Gastroenteroloji bölümüne başvurmaları gerekir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)