Son Dakika Haberler

Giardia İntestinalis (Giyardiyaz) Enfeksiyonu nedir? Nerelerde görülür?

Giardia İntestinalis (Giyardiyaz) Enfeksiyonu nedir? Nerelerde görülür?
Okunma : Yorum Yap

Giardiyozda parazit kaynağı, vücutlarında bu paraziti barındıran insanlardır.Parazit, bu kişilerin dışkıları ile dışarı atılır. Peki Giardia İntestinalis (Giyardiyaz) Enfeksiyonu nedir? Nerelerde görülür?

GİYARDİYAZ ENFEKSİYONU

Dış ortamda trofozoitler yaşamlarını yitirirken kistler uzun süre canlı kalır.İnfeksiyon, parazitin dört çekirdekli olgun kistlerinin ağız yoluyla alınmasıyla oluşmakta ve on kadar kist bile enfeksiyona neden olabilmektedir.

Bulaşık yiyecek ve içeceklerle veya bulaşlı parmaklarla ağızdan alınan Giardia kistleri mide ve bağırsak öz sularının etkisi ile açılırlar ve içlerinden açığa çıkan trofozoitler özellikle duedonum olmak üzere ince bağırsak çeperine yapışırlar.Mukozaya yapışan parazitler hem yapıştığı bölgedeki yüzeyi harap eder hem de o bölgedeki besin emilimini engeller.

GİYARDİYAZ ENFEKSİYONUNUN GÖRÜLDÜĞÜ YERLER

Giardia enfeksiyonları dünyanın her bölgesinde ve tüm yaş gruplarında görülebilmekle birlikte, bu parazitin yol açtığı hastalığa çocukluk yaşlarında daha sık rastlanmaktadır.

İnfeksiyon, semptomsuz seyredebileceği gibi kısa dönemli akut ishal veya vakaların çoğunda olduğu gibi yağlı, yumuşak dışkılama, karında şişkinlik ve gaz, kramp şeklinde karın ağrısı gibi belirtilere neden olabilir.

Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)