Son Dakika Haberler

Gelinim Mutfakta bugün kim 1. oldu?

Gelinim Mutfakta bugün kim 1. oldu?
Okunma : 2 Yorum

Gelinim Mutfakta bugün kim 1. oldu? 24 Kasım Gelinim Mutfakta kim birinci oldu?Hafta içi her gün Kanal D‘de yayınlanan Gelinim Mutfakta yarışması yarışmacılara altın kazandırmaya devam ediyor. Yemeğinde başarılı olan yarışmacılar hem çeyrek altını hemde hafta sonunda 5 altın bileziğin sahibi oluyor. Peki bugün Gelinim Mutfakta çeyrek altını kim kazandı 24 Kasım 2020 Gelinim Mutfakta bugün kim 1. oldu?

GELİNİM MUTFAKTA BUGÜN KİM 1. OLDU?

Gelinim Mutfakta bugün kim 1. oldu? ⇒ GİZEM

Kaynana Ayşe‘nin verdiği Puanlar

İlayda : 2
Gizem: 1
Elif: => Ayşen Gelini 5
Nurcan: 4

Kaynana Gülcan‘ın verdiği Puanlar

İlayda: => Gülcan’ın Gelini 5
Gizem: 4
Elif: 2
Nurcan: 1

Kaynana Muazzez’in verdiği Puanlar

İlayda: 1
Gizem: 4
Elif: 2
Nurcan: => Müzeyyen’in Gelini 5

Kaynana Semra’nın verdiği Puanlar

İlayda : 3
Gizem: => Nurten’in Gelini 5
Elif: 4
Nurcan: 1

peravu-mantı--habernett

PERAVU MANTISI NEVŞEHİR

Nevşehir ve Kayseri’nin yöresel tatlarından Peravu mantı. Kare kare kesilen hamur üçgen olacak şekilde birleştirilerek kapatılır. Şekli üçgen olduğundan yöresel olarak şibikli mantı da denir.

İçi boştur, üzerine çökelek ekilir, yağ, domates ve biber salçası soslu yenir.

Nevşehir’in Yıldızı: Peravu Mantısı

Malzemeler

150 gr çökelek

1 büyük boy kuru soğan

1 yemek kaşığı biber ve domates salçası

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı pulbiber

1 fiske tuz

Hamuru için

-1 tatlı kaşığı tuz

-Aldığı kadar un

Yapımı

Mantı hamuru için derince bir kaba 1 kase un alınır ve üzerine 1 tatlı kaşığı tuz eklenir. Kulak memesi kıvamından biraz daha sert bir hamur elde edene kadar su eklenerek yoğrulur. Hazırlanan mantı hamuru iç harcı hazırlanana kadar dinlenmeye bırakılır.

İç harcı için;

Kuru soğan küçük küçük doğranır ve üzerine çökelek eklenerek harmanlanır. Karabiber, kırmızı biber ve tuz eklenir ve karıştırılır.Un serpilen zeminde hamur rulo haline getirilir ve büyük bezelere ayrılarak 2 parmak kalınlığında şeritlere ayrılır. Şeritler de enine kesilip küçük kareler elde edilir. Her parçanın ortasına nohut büyüklüğünde çökelekli harç yerleştirilir ve muska şeklinde kapatılır.

Mantının haşlanacağı tencereye 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı konur ve 1 yemek kaşığı karışık biber ve domates salçası eklenerek kavrulur. Kokusu çıkana kadar kavrulan salçanın üzerine bolca sıcak su eklenir ve kapatılan mantılar kaynayan suyun içine atılır. Orta hararette yaklaşık 10 dakika pişirilir.Suyu süzülmeden yenen Peravu Mantısı servise hazırdır.

YORUMLAR (2)

  1. Gelinim Mutfakta 25 kasım puan durumu » Habernett – Habernett diyorki:

    […] hem çeyrek altını hemde hafta sonunda 5 altın bileziğin sahibi oluyor. Peki bugün Gelinim Mutfakta çeyrek altını kim kazandı? Gelinim Mutfakta 25 kasım puan […]

  2. Gelinim Mutfakta 26 Kasım 2020 kim birinci oldu? » Habernett – Habernett diyorki:

    […] hem çeyrek altını hemde hafta sonunda 5 altın bileziğin sahibi oluyor. Peki bugün Gelinim Mutfakta çeyrek altını kim kazandı? Gelinim Mutfakta 26 Kasım 2020 kim birinci […]