Son Dakika Haberler

Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir?

Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir?
Okunma : Yorum Yap

Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir? Oyuncu Neslihan Atagül’ün geçirdiği rahatsızlık sonucunda Geçirgen Bağırsak Sendromu hastalığı merak edildi. Peki Geçirgen Bağırsak Sendromu  nedir? Belirtileri neler? işte ayrıntılar…

Geçirgen bağırsak sendromu nedir?

Bağırsaklarımız sindirim sistemimizin en önemli parçasıdır. Çünkü besinler bağırsaklarımızda parçalanmaya, sindirilmeye devam eder ve yine burada emilirler. Bağırsaklarımızdaki bu emilim işleminin de tıpkı diğer sistemlerdeki gibi bir işleyişi vardır. Bağırsak hücreleri sıkı bağlantılar ile bitişik bir şekilde dizilmiştir ve bu haliyle bir filtreyi andırmaktadır. Bu filtre sayesinde bağırsaklarımızdan kanımıza yalnızca sindirilmiş besinler, sıvılar, vitamin ve mineraller gibi zararsız maddeler geçebilirler. Eğer bağırsak hücreleri arasındaki bu sıkı bağlantı bozulursa kanımıza zararlı organizmalar ve toksinler gibi istenmeyen maddeler de karışabilirler. İşte “geçirgen bağırsak sendromu” olarak adlandırılan bu problem, bağırsak duvarının geçirgenliği ile ilgilidir.

Geçirgen bağırsak sendromu neden olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi geçirgen bağırsak sendromunun nedeni, bağırsak hücreleri arasındaki bağın bozulmasıdır. Peki ama bu bağ neden bozulur? Uzmanlar bunun pek çok farklı nedeni olabileceğini söylüyorlar. Ama genel olarak birçok problemde olduğu gibi bunda da tahriş edici ajanlara karşı bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkinin söz konusu olabileceği görüşündeler. Daha anlaşılır bir ifadeyle, eğer bağırsaklarınıza sürekli olarak alerjen maddeler temas ederse, bunun sonucunda bir stres ortaya çıkarsa, bağırsak bakterilerinin düzeni değişirse bağırsak hücreleri baskı altında kalmaya başlayabilir. Bunun sonucunda hücrelerin yapısı bozulabilir veya işlevleri azalabilir. Tüm bu problemlerse uzun vadede bağırsak duvarının geçirgenliğinin artmasına neden olabilir.

Geçirgen bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?

Yukarıda saydığımız nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen geçirgen bağırsak sendromu, kendisini bazı belirtilerle belli edebilir veya başlı başına bir hastalıkla da gösterebilir.

İşte o belirtilerden bazıları:

♦Besin alerjileri
♦Bağışıklık sistemi hastalıkları
♦Deri hastalıkları
♦Nörolojik hastalıklar
♦Vitamin eksiklikleri
♦Tedavi edilemeyen depresyon ve anksiyete
♦Sürekli devam eden baş ağrısı ve migren
♦Fibromiyalji
♦Kabızlık ve ishal gibi sindirim problemleri
♦Aşırı kilo ve kilo vermekte zorlanma
♦Irritabl bağırsak sendromu
♦Kronik yorgunluk

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)