Son Dakika Haberler

Gebze’den Halkalı’ya hızlı tren hattı yapılacak

Gebze’den Halkalı’ya hızlı tren hattı yapılacak
Okunma : Yorum Yap

AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, hükümetin kente yapacağı yatırımlar arasında Gebze’den Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü- 3. Havaalanı ve Halkalı arasında hızlı tren hattı yapımı olduğunu belirtti. Şeker, hattın proje çalışması için ihale hazırlıklarının başladığını söyledi

GEBZE’DEN HALKALI’YA HIZLI TREN HATTI

Kocaeli’nin güney bölgesinde yaşanan trafiği rahatlatmak amacı ile yapılması planlanan Güney Otoyol çalışması ile ilgili bilgi veren Şeker, “Güney Otoyolu’nun proje çalışmasının ihalesi yapıldı ve proje çalışması başladı. 2023 yılında projelendirme çalışmasının tamamlanması bekleniyor. Çalışma bittikten sonra ne zaman yapım ihalesi yapılır ve yatırım programına alınır tam olarak bilmiyorum. Çok fazla tünel ve viyadük ile yapılacak olan projenin maliyeti yüksek olacak” dedi.

KANDIRA YOLU HAVA MUHALEFETİNE TAKILDI

Kandıra Yolu’nun Kandıra Cezaevi arkasındaki varyant ve Çubuklu Bala ve Çubuklu Osmaniye arasındaki ikinci varyantın açılışının gecikmesi ile ilgili de bilgi veren Şeker, “İki varyantta çok az çalışma kaldı. Ancak hava muhalefeti nedeniyle çalışmalar durdu. Çünkü kalan çalışmaların yapılması için öncelikle havanın iyi olması gerekiyor” dedi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmesi planlanan Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü yüksek hızlı tren hattı projesi için düğmeye basıldı.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine inşa edilen demiryolu hattı, Asya ve Avrupa yakası olmak üzere, planlanan iki ayrı demiryolu hattını birbirine bağlayacak.

“Gebze-Sabiha Gökçen-YSS Köprüsü YHT Hattı Demiryolu Projesi” Tuzla İlçesi sınırları içerisinden geçen mevcut Yüksek Hızlı Tren Demiryolu Hattı ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü arasında planlanan demiryolu hattını kapsıyor.

Söz konusu proje İstanbul İli, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Maltepe, Ataşehir, Sancaktepe, Ümraniye, Çekmeköy ve Beykoz İlçesi sınırları içerisinde 56+000 km uzunluğundaki hattı kapsıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)