Son Dakika Haberler

Gadir Hum bayramı kutlu olsun | Gadir Hum mesajları

Gadir Hum bayramı kutlu olsun | Gadir Hum mesajları
Okunma : Yorum Yap

Ghadir Khumm olayı, Hz. Muhammed’in Khumm Göleti’nde, MS 632’deki ölümünden kısa bir süre önce teslim ettiği bir vaaz anlamına gelir. İşte Gadir Hum bayramı kutlu olsun, Gadir Hum mesajları..

GADİR HUM BAYRAMI KUTLU OLSUN – GADİR HUM MESAJLARI

Barışın kardeşliğin ve tüm insanlığın Gadir-i Hum Bayramın kutlu olsun.

‘Ben ilmin şehriyim, Ali de onun kapısıdır.’ Gadir-i Hum Bayramın kutlu olsun.

SCC s Habernet

Gadir-i Hum Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar,ülkemize ve İslam alemine birlik,beraberlik ve huzur getirmesini dilerim.

“Ben kimin mevlası isem Ali de onun mevlasıdır.” Hz. Muhammed Gadir-i Hum Bayramınız kutlu olsun.

Gadir hum bayramı mesajları s Habernet   gadr s Habernet

Hz.Ali’ye sormuşlar, – Bayram nedir..? Buyurmuş ki:  Günahsız geçen her gündür. Gadir-i Hum Bayramınız kutlu olsun.

Gadir Hum Bayramımız kutlu olsun, bu bayram tüm insanlığa birlik,beraberlik, sağlık ve huzur getirsin…

Gadir hum bayramı mesajlarıı s Habernet

Gadir-i Hum Bayramı’nda yapılması tavsiye edilen amel ve ibadetler;

1 – Oruç tutmak: Gadir-i Hum Bayramı’nda oruç tutan kişiler, altmış yıllık günahlarını temizlemektedir. Rivayete göre Gadir-i Hum Bayramı’nda oruç tutmak, dünyanın ömrünün orucuna, yüz hac ve yüz umreye bedeldir.

2 – Gusül almak

3 – Hz. Ali’yi ziyaret etmek: Bu özel günde uzaktan veya yakından Hz. Ali’yi zikretmek ve O’nun için ziyaretname okumak tavsiye edilir. Bu ziyaretname, aynı zamanda mutlak “Camia” ziyaretlerinden biridir.

4 – Seyyid İbn Tavus’un “İkbal” adlı kitabında Resulullah’tan rivayet ettiği “Sığınma Duası”nı okumak.

5 – İki rekat namaz kılmak, namazdan sonra secdeye vararak 100 defa Allah’a şükretmek ve sonra başını secdeden kaldırıp şu duayı okumak:

“Allah’ım, ben senden diliyorum; (şu şahadetle ki) sana hamdolsun, sen teksin, ortağın yoktur, sen birsin, teksin, hiçbir şeye ihtiyacın yoktur, doğmadın ve doğurmadın ve senin hiçbir benzerin yoktur. Muhammed senin kulun ve elçindir –rahmetin onun ve Ehlibeytinin üzerine olsun-, Ey her gün bir işte ve şanda olan, nitekim bana lütufta bulunmakta senin şanındandır. Şöyle ki beni kendinin icabet ehlinden, dininin ehlinden, davetinin ehlinden kıldın. Kendi lütuf, kerem ve bağışınla yaratılışımın başından beni buna muvaffak ettin.

Sonra rafet ve rahmetinle lutfuna başka bir lütuf, keremine başka bir kerem ve bağışına başka bir bağış ekledin ve nihayet yaratılışımı yeniledikten sonra bana bu ahdi yeniledin. Oysa ben tamamen onu unutmuş, yanılmıştım ve nimetlerinden, gaflet etmiştim. Sonra sen nimetini bana tamamladın; şöyle ki bunu bana hatırlattın, bununla bana lütufta bulundun ve beni ona hidayet etin.

O halde ey ilahi, ey seyidim ve mevla’m! Gelecekte de bunu bana tamamlaman ve bununla (iman nimetiyle) beni öldürünceye dek bunu benden almaman ve öylece benden razı olmanda senin şanındandır. Doğrusu sen nimetini tamamlamak hususunda nimet verenlerden daha layıksın.

Allah’ım! Seninle lütfünle çağıranı duyduk, itaat ettik ve olumlu yanıt verdik. O halde rabbimiz, bağışlamandan dolayı sana hamdolsun; dönüşümüz sanadır. Tek ve ortağı olmayan Allah’a ve elçisi Muhammed’e -Allah’ın rahmeti ona ve Ehlibeytine iman ettik- Onu (peygamberliğini) doğruladık. Allah’a çağırmakta ona icabet ettik.

Bizim Mevla’mız ve tüm müminlerin Mevlası Emirilmüminin Ali b. Ebu Talib’i sevmekte Resulullah’ı izledik. O Allah’ın kulu, Resulullah’ın kardeşi, en büyük sıddık, Allah’ın yaratılmışlara hüccetidir. Onunla peygamberinin, hak ve apaçık dinini teyit etti. o Allah’ın dininin nişanesi, ilminin mahzeni, Allah’ın gaybının sandığı, Allah’ın sırrının yeri, Allah’ın kulları üzerindeki emini ve kulları arasındaki tanıdığıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)