Son Dakika Haberler

Friedrich Kekule kimdir? Bilime ilham veren kimyacı

Friedrich Kekule kimdir? Bilime ilham veren kimyacı
Okunma : Yorum Yap

Bir Alman organik kimyager olan Friedrich Kekule, Kimyasal yapı teorisinin ve özellikle benzenin Kekule yapısının temel kurucusudur. Peki Friedrich Kekule kimdir? 

FRIEDRICH KEKULE KİMDİR?

Friedrich Kekule kimdir? (1829-1896) Alman kimyacı Friedrich Kekule geliştirdiği modern yapı organik kimyanın dayandığı temelleri oluşturmuştur. Sentetik boya endüstrisinin en önemli ham maddelerinden biri olan ve daha karmaşık organik sözlülerin sentezinde oldukça yaygın kullanılan benzenin kendine özgü yapısı önemli buluşudur.

Aradan geçen yıllar boyunca yapılan birtakım değişik ve geliştirmelere Kekule’nin kimyasına boyama dâhice açıklamaları, organik moleküllerin tanımlanmasın- da bugün de kullanılmaktadır. Darmstadt’de doğan Kekule’nin yapılara karşı olan merakı daha çok yaşlarda başladı.

İLGİSİ KİMYAYA KAYDI

O zamanlar ilgisi binalar üzerinde yoğunlaşmıştı ve mimar olmayı planlıyordu. Bu çok ünlü olan Giessen Üniversitesi’nde mimarlık eğitimine başladı. Bu arada parlak ve genç bir kimyacı olan Justus van Liebig’le tanıştı. Liebig, Kekule’yi mimarlığı bırakıp kimyacı olmaya yöneltti. Bu karar, hem Kekule’nin yaşamında, hem de kimya tarihinde bir dönem noktası oldu. 1852 yılında doktorasını tamamlayan Kekule, İngiltere ve Fransa’da büyük bir geziye çıktı. Bu gezi sırasında birçok bilim adamıyla tanıştı.

ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK DEVAM EDİP ÖZEL LABORATUVARINI KURDU

Yapılmakta olan kimya araştırmalarını izledi.  1856 yılında Almanya’ya dönünce ünlü Heidelberg Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başladı ve kendi özel laboratuvarını kurdu.  Kekule, yolculukları ve diğer bilim adamlarıyla görüşmeler sırasında, atomların kavramıyla ilgilenmeye başlamıştı.  Atomlar ve moleküller, diğer atom ve moleküllerle bu değere göre bağlar ve kimyasal bileşikleri meydana gelir.  1850’lere kadar kimyacılar atomların atom yapısına basit para birimi biçimlendirme sıralayarak belirliyorlardı. 

Bu metoda göre su, H20 biçiminde gösteriliyordu.  İki hidrojen atomu (H) bir tek oksijen atomuyla (0) birleşip su molekülünü oluşturuyordu.  Kekule, atomların bu değişmeyen birleşim biçiminin daha kullanışlı bir biçimde, atomların birbirlerini nasıl bağlandıklarını gösteren bir yöntemle verilip verilmeyeceğini düşünüyordu. 

Bu yöntem kimyacılara, bazı moleküller hakkında da çok şey söyleyecek, hatta moleküllerin yeni bileşimler oluşturmak için birbirleriyle nasıl birleşebileceklerini açıklayacaktı. Bu düşüncesini sınamak amacıyla organik kimyanın temel elementi olan karbon kimyası üzerinde başlar.  1858 yılında karbon atomunun dört değerli olduğunu açıklayan tarihî makalesini yayınladı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)