Son Dakika Haberler

Fransa’da ülkü ocakları faaliyetlerine son veriyor!

Fransa’da ülkü ocakları faaliyetlerine son veriyor!
Okunma : Yorum Yap

Fransa hedefine yine Türkiye’yi aldı. Doğu Akdeniz, Suriye ve Müslümanlara yönelik saldırılarda dur durak bilmeyen Fransa en son olarak içişleri bakanlığının kararı ile ülkede faaliyet gösteren ülkü ocaklarını kapatma kararı aldı. Fransa’da ülkü ocakları kapatılıyor. 

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatları doğrultusunda ülkede yaşayan Müslümanlara ve Türklere yönelik düşmanca politikalar belirleyen Fransızlar, son olarak Ülkü Ocakları’nı hedef tahtasına yerleştirdi.

cv s Habernet

FRANDA’DA ÜLKÜ OCAKLARI KAPATILIYOR

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Ülkü Ocakları’nı kapatma kararı aldıklarını bildirdi.

Fransa’da alınan bu karar, Türkler tarafından tepkiyle karşılandı. Ülkü ocakları kapanma kararı Türkiye ve Fransa arasında yeniden politik bir ısınmaya neden olacağı gözüküyor.

FRANSIZ MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

Türkiye’ye siyasi akıllar vermeye çalışan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Erdoğan, Fransız mallarının boykot edilmesi yönünde çağrı yapmıştı.

ÜLKÜ OCAKLARI NEDİR?

Türkiye’nin yakın siyasî tarihinin son yarım asrında önemli bir figür olarak yer alan, Türkiye’nin en büyük gençlik hareketlerinden biri olan Ülkü Ocakları, ilk defa 18 Mart 1966 tarihinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi ve Ziraat Fakültesi’nde kurulmuştur.

Bu okullarda açılan Ülkü Ocakları, dernekler statüsüne göre kurulan ve faaliyet gösteren teşkilatlar değil üniversitelerde öğrencilere tanınan “kulüp kurma”, “pano açma” gibi haklardan faydalanılarak o okullardaki ülkücü öğrenciler tarafından kurulan öğrenci toplulukları/kulüpleriydi. O dönem üniversitelerde sol görüşlü öğrenciler tarafından kurulan fikir kulüplerine karşılık Türk milliyetçisi gençler de “Ülkü Ocağı” adıyla üniversitelerde örgütlenmişlerdir.

Ülkü Ocakları’nın kuruluşuyla ilgili çalışmalar iki yıl kadar kesintiye uğradıktan sonra, 1968’in Eylül ayından itibaren tekrar ivme kazanmış ve bütün üniversitelerde peş peşe Ülkü Ocağı şubeleri açılmıştır. Genç Ülkücüler Teşkilatı ortaöğrenimde ise üniversitelerde teşkilatlandı.

CKMP Genel Başkan Yardımcısı Dündar Taşer, Ülkü Ocakları’nın kurulması ve teşkilatlanması ile bizzat ilgilenmiş ve CKMP Gençlik Kolları’nı bu işle görevlendirmiştir.

Ülkü Ocakları’nın ilk kurulduğu okullar: Ankara’da, Ankara Üniversitesi, ODTÜ, Gazi Eğitim Enstitüsü, Hacettepe; İstanbul’da, İstanbul Üniversitesi, Işık Mühendislik Okulu; İzmir’de, Ege Üniversitesi, İzmir İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi; Eskişehir’de, Eskişehir İTİA’dır.Ülkü Ocakları ilk yürüyüşü olan “Milli Hareket Yürüyüşü”nü bu dönem içinde Ankara’da 1 Haziran 1968’de gerçekleştirmiştir.

Deprem riski en fazla olan 12 il için lütfen, TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)