Son Dakika Haberler

Fonksiyonel işitme kaybı nedir ve nasıl anlaşılır?

Fonksiyonel işitme kaybı nedir ve nasıl anlaşılır?
Okunma : 1 Yorum

Fonksiyonel işitme kaybı, bilinen herhangi bir işitsel patoloji olmamasına rağmen kişinin; maddi çıkar, dikkat çekme isteği ve özellikle çocuklarda akademik performans düşüklüğüne bağlı olarak kişisel kazanç sağlama nedeniyle işitme kaybı varmış gibi davranmasıdır.

FONKSİYONEL İŞİTME KAYBI NEDİR VE NASIL ANLAŞILIR?

Fonksiyonel işitme kayıpları, saf ses odyometri ve objektif işitme test sonuçları arasında tutarsızlıkla kendini gösterir ve tanısı medikal incelemelerden sonra belirli organik durumların elenmesiyle yapılır. 
Bu durumu tanımlamak için;
Non-organik işitme kaybı,

Psödohipoakuzi,

Malingering,

Psikojenik işitme kaybı,

Konversiyon işitme kaybı

gibi çeşitli terimler kullanılabilir. Fonksiyonel işitme kayıpları genellikle bilateral olarak gözlenmekle birlikte, tek taraflı kayıpların oranı tüm vakalar içerisinde %28 olarak belirtilmiştir. Fonksiyonel işitme kaybı, çocuklardaki tüm işitme kaybı vakaları içerisinde %1-3 arasında belirtilmiştir.

Çocuklarda ani işitme kaybının en sık sebebi olarak belirtilmesine rağmen, genellikle tanıda gözden kaçmaktadır. 
• Yetişkinlerde genellikle maddi kazanım veya çeşitli sorumluluklardan kaçmak gibi sebepler bulunsa da çocuklarda durum farklıdır.
• Çocuklarda görülen pek çok fonksiyonel işitme kaybı vakasında gerçek sebebi saptamak zor olabilmektedir.

Vestibüler çekirdeklerden ve periferik  vestibüler sistemden bilgi alır. Reflekslerin düzenlenmesinden sorumludur. VSR’nin bitmesi için gerekli inhibitör aktiviteyi başlatır. Görsel performans için oküler refleksleri düzenler. Peki… Serebellum nedir? Serebellum görevleri nelerdir?

Serebellum

SEREBELLUM NEDİR

•Serebellum, vücut postürüne katkıda bulunurken;

Çekirdeklerden gelen uyarıları alır. Lateral ve medial vestibüler.

Beyin sapı; vestibüler çekirdeklerin üstünden kesildiğinde, vestibulospinal yolun uyarıcı aktivitesi üst merkezler (özellikle serebellum) tarafından inhibe edilemez hale gelir.  İstemsiz kasılmalar görülür.

SEREBELLUM GÖREVLERİ

• Serebellum, vestibüler çekirdeklerden ana bilgiyi almış olsa da asıl kaynak kendisidir.

Serebellum, vestibüler reflekslerin oluşumu için gerekli değildir ancak reflekslerin düzenlenmesi ve etkili olabilmesi için gereklidir.

Serebellumun, vestibüler efferentlerden doğrudan bilgi alan kısmı vestibulocerebellum olarak adlandırılır.

Serebellum görevleri nelerdir?

*Flocculus

*Nodulus   

Hasarı SSK (dinamik denge) problemleri

Uvula
Hasarı  Otolit organ (statik denge) problemleri

serebellum nedir?
serebellum nedir?

 

Serebellum nedir?
Serebellum nedir?

serebellum nedir? serebellum görevleri nelerdir?

BEYNİN DÖRT LOBU

Frontal lob, beynin önünde ve üstünde bulunur. Planlama, karar verme, karar verme, dürtü kontrolü ve dikkat gibi insani düşünme ve davranışların en üst düzeylerinden sorumludur.

Pariyetal lob, frontal lobun arkasında bulunur. Bu lob duyusal bilgiyi alır ve bireyin çevrelerindeki konumlarını anlamasına yardımcı olur.

Temporal lob, beynin alt cephesinde. Bu lobun görsel hafıza, dil ve duygu ile güçlü bağları vardır.

Son olarak oksipital lob, beynin arkasında yer alır. Oksipital lob, gözlerden gelen görsel girdileri işler.

Beyincik bölgesi zarar görmüş insanların koordinasyon bozuklukları yaşadığını bilinmekle beraber dengesiz yürüdüklerini, akıcı konuşamadıklarını ve yeme gibi motor görevlerde zorlandıkları da biliniyor.

Beyincik aynı zamanda alkole de oldukça duyarlı ve bu da alkol aldığımızda sendelememizin ve dengemizi kaybetmemizin nedenlerinden birisidir. Çünkü serebellum, alkol dolayısıyla etkilenen nöronlarının iyi çalışamaması dolayısıyla hareketi düzenleyen devrenin sonundaki kalite kontrolünü gerektiği gibi gerçekleştiremez hale gelir. Diğer bozulan yeti ve davranışlarımız için de aynı kalite kontrol mekanizması çöküşü sorumlu tutulabilir.

Beyincik, beyin sapının arkasında, beynin arka ve alt kısmında yer alan bölgedir. Beyincik de dahil olmak üzere, hareket ve koordinasyon ile ilgili çeşitli işlevlere sahipti

İnen MLF ve Çıkan MLF nedir? TIKLAYINIZ

YORUMLAR (1)

  1. Fonksiyonel işitme kaybında şüphe uyandıran durumlar » Habernett – Habernett diyorki:

    […] Fonksiyonel işitme kaybı nasıl anlaşılır? TIKLAYINIZ […]