Son Dakika Haberler

Fibröz kıkırdak nedir?

Fibröz kıkırdak nedir?
Okunma : Yorum Yap

KIKIRDAK DOKU NEDİR?

Kıkırdak, hücrelerden (kondrosit) ve çok miktarda lif ve temel madde içeren ekstrasellüler matrikstenoluşur.  Kondrositler matriks sentezini yapar, salgılar ve oluşturdukları bu matriks içinde «lakuna» adı verilen boşluklara yerleşirler.

Kollajen, hyaluronik asit, proteoglikanlar ve az miktarda değişik glikoproteinler kıkırdak matriksinin bütün tiplerinde bulunan esas makromoleküllerdir.  Karakteristik özelliği eğilip bükülebilme olan elastik kıkırdağın matriksinde çok miktarda elastin vardır.

Kıkırdak, bağ dokusunun özelleşmiş bir şeklidir. Burada ekstraselüler matriks oldukça sıkı bir kıvam gösterir. Bu matriks kıkırdak dokusuna mekanik zorlamalar karşısında kalıcı şekil bozukluklarına yol açılmaması için gereken esnekliği kazandırır.

FİBRÖZ KIKIRDAK NEDİR?

Yapısal olarak fibröz kıkırdak yoğun bağ dokusu ile hyalin kıkırdak dokusu arasında bir yapıya sahiptir. İntervertebral disklerde, bazı ligamanların, kıkırdakla kaplı kemik yüzeylerine bağlandıkları yerlerde ve simfizis pubiste bulunur.

Fibröz kıkırdak her zaman yoğun bağ dokusu ile ilişkidedir ve bu iki doku arasındaki geçiş nedeni ile aralarındaki sınır kesin değildir.

Fibröz kıkırdağın hücreleri çoğunlukla uzun sıralar halinde, tek tek veya izogen gruplar halinde olup hiyalin kıkırdak hücrelerine benzerler. Amorf matriks, kıkırdağın bu türünde daha az miktardadır.

Fibröz kıkırdağın çok sayıda kollajen lifleri ya hücre grupları arasında düzensiz demetler halinde ya da hücre kolonlarına paralel sıralar halinde yerleşmişlerdir.  Fibröz kıkırdağın perikondriumuyoktur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)