Son Dakika Haberler

Eva Peron kimdir? Kırmızı Oda’da Eva Peron’un hayatı ele alındı

Eva Peron kimdir? Kırmızı Oda’da Eva Peron’un hayatı ele alındı
Okunma : Yorum Yap

Eva Peron kimdir? Kırmızı Oda’da Eva Peron’un hayatı ele alındı Arjantin’de her yıl anılan ve dünyanın tanıdığı kadın haline gelen Eva Peron bugün Kırmızı Oda dizisine konu oldu. Peki Eva Peron kimdir?

EVA PERON KİMDİR? EVA PERON’UN HAYATI

Buenos Aires eyaletinin Los Toldos şehrinde 7 Mayıs 1919‘da dünyaya gelen Eva Peron, Arjantin’i 1946’dan 1955’e kadar yöneten eşi Juan Domingo Peron’un devlet başkanlığı sırasında birçok politik, sosyal ve sendika faaliyetlerinde bulunarak halkın sevgisini kazanmış bir isim olarak öne çıkıyor.

eva peron s Habernet

Eva’nın siyasetteki en büyük başarılarından biri kadınlara seçme ve seçilme hakkı kazandırmak oldu. 1947 yılında çıkan ve kadınlara siyasetin yolunu açan yasadan sonra, 1950 yılına gelindiğinde Amerika kıtasındaki hiçbir ülkenin kongresinde, Arjantin kongresindeki kadar kadın yoktu.

Eva Peron siyasetteki başarılarının yanı sıra, sosyal hayatta da birçok işe imza attı. 1948’de kurduğu EvaPeron Vakfı sayesinde hastaneler, yaşlılar ve dul kadınlar için sığınma evleri ve okullar inşa edildi. Vakıf 1955’de faaliyetlerine son verdi.

Eva Peron kimdir KIRMIZI ODA 1 s Habernet

Ülke siyasetinde ve tarihinde silinmeyecek bir iz bırakan ve “Ulusun ruhani lideri” olarak anılan Eva Peron, 1952 yılında 33 yaşındayken kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

Bugün, Buenos Aires’de Eva Peron adına Museo Evita Müzesi, Milli Kütüphane bahçesinde adına yapılan bir anıt ve çeşitli kuruluşlar bulunuyor.

Arjantin’de çeşitli dallara bölünmüş politik bir akım olarak hala ülke siyasetinde yer alan Peronizm (Peronculuk),sosyal adalet ve milliyetçilik anlayışıyla, eski Devlet Başkanı Juan Domingo Peron’a ithafen kuruldu ve ülke siyasetine 70 yıl hakim oldu. Ülkede 1976-1983 yılları arasında yaşanan diktatörlük dönemi dışında bu 70 yıllık süre içerisinde, Peronist olmayan hiçbir devlet başkanı görev süresinin sonuna kadar ofisinde kalamadı.

EVA PERON ARJANTIN s Habernet

Saç stili ve moda tutkusu

Evita’nın saç stili onun alametifarikası haline geldi.

Onun giyim tarzı ‘Paris couture’ünden ve uluslararası moda tasarımcılarından esinleniyordu.

Moda tutkusu eleştirilere neden oldu ama yoksul kesimin birçok mensubu onun zarif güzelliğini ilham verici buluyordu.

Buenos Aires’in günümüzde moda olan kendine has bölgesi Palermo’da bulunan Evita Müzesi onun birçok giysisine, portresine ve çeşitli eşyalarına ev sahipliği yapıyor.

Evita’nın etkisi yaşamını yitirdiği 1952 yılında sona ermedi ve mirası bugün hâlâ politik ve kültürel olarak gerçek anlamda varlığını sürdürüyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)