Son Dakika Haberler

En düşük emekli maaşı ne olacak?

En düşük emekli maaşı ne olacak?
Okunma : Yorum Yap

Emeklinin ocak zammı yavaş yavaş şekilleniyor.. Zam dönemi yaklaşırken, zammı etkileyecek yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor. Şu ana kadar açıklanan enflasyon rakamlarına göre SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerine yüzde 4.62 oranında zam yapılacağı ön görülüyor. Bu orana göre en düşük emekli maaşı 3 bin TL’ye dayandı. 

Ülkemizde 13 milyona yakın emekliyi ilgilendiren ocak zammı için geri sayım başladı. Ocak ayında maaşlara yapılacak zammı merakla bekleyen memur emeklileri ve memurlara yüzde 3’lük zammın yanı sıra enflasyon farkı da verilecek. Beklentilere göre zam, fark ile yüzde 5 ya da 5.35 olacak. Böylece en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 964 TL’ye ulaşacak.

Memurlar ve memur emeklileri Ocak’ta yüzde 3 zam ve enflasyon farkı alacak. Ocak’ta fark olması için 2020’nin ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4’ü aşması şart. Temmuz-Ekim enflasyonunun yüzde 4.62 çıkması, enflasyon farkının kuvvetle muhtemel olacağını gösteriyor. Ancak kesin sonuç, Kasım ve Aralık verileriyle ortaya çıkacak.

Merkez Bankası beklenti anketindeki yüzde 12.47’lik 2020 enflasyon tahmini ise ikinci 6 aylık enflasyonun yüzde 6.35 olarak gerçekleşebileceğini ortaya koyuyor. Bu tahmine göre ise Ocak zammı yüzde 2.35 farkla yüzde 5.35’e çıkabilecek.

Ocak artışı yüzde 5 olursa en düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 814 liradan 2 bin 955 liraya yükselecek. Eğer oran yüzde 5.35’e yükselirse de taban maaş 2 bin 964 liraya ulaşacak. Bu yılın ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4’ü aşan kısmı farkı gösterecek.

Memura çifte kazanç

Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı Ocak zammı yüzde 5 olursa 3 bin 905, yüzde 5.35 çıkarsa 3 bin 918 liraya yükselecek.

Memurların aile yardımı da artacak. 6 yaş altı 2 çocuğu olan, eşi çalışmayan memur aylık 532,59 lira alacak. 2 çocuklu memurlar 505,55 lira aile yardımı alıyor.

Emekli maaşları asgari ücrete eşitlenecek mi?

Son dönemde emeklilerin maaşlarına iki düzenleme yapılmıştı. Yapılan düzenleme ile birlikte en düşük emekli maaşı 1000 TL olarak belirlendi. Ancak pandemi sürecinde yeni bir düzenleme yapıldı ve en düşük emekli maaşı 1500 TL oldu.

Bu iki düzenlemenin ardından Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED) yeni bir maaş düzenleme talebi geldi. TÜED bu talebinde SSK ve Bağkur emeklileri için taban maaşın en az asgari ücret düzeyinde olmasını istedi. TÜED’in bu talebi gerçekleşirse en düşük emekli maaşı 2 bin 324 TL olarak ödenecek.

Bu durumda ise maaşlar 824 TL artmış olacak. Aynı talep kapsamında dul ve yetim maaşı alanların maaşları da bu düzenleme ile yükselecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)