Son Dakika Haberler

Dut yaprağının mucizevi faydaları: Dut yaprağı zayıflatır mı, faydaları ve yararları nedir?

Dut yaprağının mucizevi faydaları: Dut yaprağı zayıflatır mı, faydaları ve yararları nedir?
Okunma : Yorum Yap

Dut yaprağının mucizevi faydaları: Dut yaprağı zayıflatır mı, faydaları ve yararları nedir?

Dut meyvesi kendi gibi yaprağı ile birlikte de süper gıda olarak biliniyor. Yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılan dut yaprağı birçok derde deva olmasıyla biliniyor. İnsan sağlığına güçlü etkileriyle bilinen dut yaprağının en önemli özelliği ise kan şekeri, kolesterol ve iltihaplanma oranını düşürmeye yardımcı olduğu gerçeği. Ödem atıcı ve zayıflama konusunda da etkileri bulunan dut yaprağının iştah kesici özelliği ve insülin direncini düzenlediği görülmüştür. Yemeklerden önce ya da sonra içilen dut yaprağı çayının kan şekerine iyi gelmesi kilo alımına karşı önleyici etki oluşturuyor.

CRP (C-reaktif protein) yükselmemesi için alınması gereken başlıca antienflamatuar gıdalar arasında olan dut yaprağı kurutulduktan sonra kullanılan en doğal bitkiler arasında. Meyvesinin yanı sıra  yaprakları da yüzyıllardır geleneksel tıpta, olabilecek bazı tıbbi durumlar için doğal bir tedavi olarak kullanılmıştır. Dut ve dut yaprağı, potasyum açısından da zengindir. Her şeyin fazlası zararlı olabileceği gibi dut yaprağı çayının da fazlası zararlıdır. Fazla içilen ya da yenilen dut yaprağı mide bulantısına, düzensiz kalp atışlarına ve çarpıntıya neden olabilir. Biyoteknoloji ve mikrobiyoloji uzmanı olan İbrahim Saraçoğlu’nun da dilinden düşürmediği dut yaprağı faydaları saymakla bitmiyor.

Dut Yaprağı Faydaları

Dut ağacı, vitaminler, mineraller ve güçlü bitki bileşikleri ile dolu bir bitki. Yapraklarındaki besin değeri yüksektir. C vitamini, çinko, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum içerir.

Asya ülkelerinde sıkça kullanılan dut yaprağı çay şeklinde tüketiliyor. Özellikle bitki çayları arasında popüler durumda. Ateş, öksürük, hiperlipidemi, hipertansiyon ve hiperglisemi tedavisinde kullanılmıştır.  İşte dut yaprağının faydaları:

 • Kan şekerini düşürür ve insülin seviyelerini düzenler
 • Dut, ayrıca antioksidanlar olan askorbik asit ve beta karoten de içeriyor.
 • İçerisindeki bileşikler nedeniyle diyabetle savaşmaya yardımcı olur
 • İdrar sökücüdür, vücutta biriken suyu boşaltır
 • Dut yaprağı karadut ile kaynatılırsa boğaz enfeksiyonlarını iyileştirir. Ağız yaralarına iyi gelir ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kan Glikoz düzeylerini düşürür
 • Kötü kolesterolü düşürür
 • Antioksidan kaynağıdır
 • Kış aylarında yapılan dut yaprağının çayı ise boğaz ağrısını ve öksürüğü giderir
 • Anti-inflamatuar etkisi vardır
 • 2013 yılında yapılan araştırmaya göre kronik hastalıklarda ve onun neden olduğu iltihabı tedavi etmek için kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda anti-inflamatuar etkileri doğrulanmıştır.
 • Diyabetik ilaç görevi gören 1-DNJ içerir.

Dut Yaprağı Zayıflatır Mı?

Kan şekeri sabit olduğunda, şeker isteği ortadan kalkar. Dut yaprağı zayıflatır mı merakı da buradan gelmektedir. Dut yaprağı, diyet yapanları ya da sağlıklı beslenen kişileri tatlıya ya da karbonhidrat yemeye daha az sürüklüyor. Dut yaprağındaki bileşenler daha düşük insülin salgılanmasına yol açar, vücuttaki depolanmış yağları yakmanızı ve aşırı kalorilerden kaynaklanan yağ depolamasını azaltmanızı sağlar. Bu sayede kilo verimi yavaş yavaş gerçekleşir. Yanı sıra yenilen yiyeceklere dikkat edildiği takdirde yağ yakımı hızlanmış olacaktır.

Dut Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir?

Dut yaprağı çayının tercih sebeplerinden biri de rahatlatıcı olmasıdır. İçtikten sonra kişiye, sakinlik ve dinginlik verir. Diş ağrısı çeken kişi, gargara yaparsa ağrı hafifler. Zihnin ve bedenin gevşemesinde yardımcıdır. Peki, dut yaprağı çayı nasıl demlenir?

Malzemeler

4 ya da 5 adet kurutulmuş dut yaprağı

1 litre su

Öncelikle 1 litre suyu bir kapta kaynatın, kaynadıktan sonra suyun içerisinde 4 ya da 5 adet kurutulmuş dut yaprağı konulur. Demlenmeye bırakılır ve tüketilir. Yemeklerden önce ya da sonra içebilir, içerisine isteğe göre limon sıkılabilir.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)