Son Dakika Haberler

Dünya’da toplam ne kadar doğalgaz var?

Dünya’da toplam ne kadar doğalgaz var?
Okunma : Yorum Yap

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün müjdesini duyurdu. Erdoğan: Türk sondaj gemisi Fatih, Temmuz ayından bu yana, Batı Karadeniz kıyılarında Tuna-1 olarak bilinen arama bölgesinde faaliyet yürütüyordu. Yapılan araştırma sonucunda 320 milyar metreküp doğalgaz bulduk! açıklamasını yaptı. Dünya’da toplam ne kadar doğalgaz var? Karadeniz’de ne kadar doğalgaz var?Peki 320 milyar metreküp doğalgaz kaç yıl, yeter?  Yıllık doğalgaz tüketimi nedir? 

DÜNYA’DA TOPLAM NE KADAR DOĞALGAZ VAR?

Türkiye cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Türkiye’nin Karadeniz’in Tuna kıyılarında 320 milyar metreküp doğalgaz bulundu. “BP 2020 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu”ndan yaptığı derlemeye göre, dünya üzerinde toplam 198,8 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervi bulunuyor. Dünya genelinde geçen yıl kanıtlanmış en fazla doğalgaz rezervine sahip ülke, 38 trilyon metreküple Rusya oldu Dünya’

KARADENİZ’DE NE KADAR DOĞALGAZ VAR?

Türkiye cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Türkiye’nin Karadeniz’in Tuna kıyılarında 320 milyar metreküp doğalgaz bulundu. Bulunan doğalgaz rezervinden sonra araştırmacıların çoğu Karadeniz deki toplam doğalgaz rezervini merak etmeye başladı. Karadeniz’de ne kadar doğalgaz var sorusuna uzmanlar Türkiye’nin 200 yıllık gaz ithalatını karşılayacak rezerve sahip olduğu konusunda bilgiler paylaşıyorlar.

320 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ KAÇ YIL YETER? YILLIK DOĞALGAZ TÜKETİMİ 

320 milyar metreküp doğalgaz ülkemizin yaklaşık 7 yıllık doğalgaz tüketimi demektir. 2019’da net 44.5 milyar metreküplük doğalgaz ithalat edildi.

vsd s Habernet

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Aziz milletim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın kıymetli mensupları, değerli misafirler, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip bir müjdeyi paylaşmak üzere sizlerle bir aradayız. Bilindiği gibi enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanında, milli bağımsızlığın tesisinde de çok büyük öneme sahiptir.

Ülkelerin ortaya koydukları vizyonun hayata geçebilmesi enerjideki istikrarla orantılıdır. Dünyada yaşanan hiçbir karmaşa, kaos, savaş, çekişme yoktur ki gerisinde öyle veya böyle enerji hesabı yatmasın.

Hep önce dostluk mazlumlar hak hukuk adalet dedik. İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize görülmedik zenginlikte bir kapı açtı.

Derin deniz sondajlarında dışa bağımlıydık. Derin deniz sondajlarını bizzat yapmanın arayışlarına girdik. Bugünkü sevinci bize Fatih gemisi yaşattı. Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.

Fatih Sondaj Gemimiz 20 Temmuz 2020 tarihinde başladığı Tuna 1 kuyusundaki sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda.

Kendisini boğazdan uğurladığım günü hatırlıyorum ve o uğurlayışımız ile birlikte hamdolsun neticeye de ulaşmış olduk.

Fatih Sondaj Gemimiz ismine layık bir başarıyla hepimizi gururlandırdı.

Tuna 1 diye adlandırılan Sakarya Gaz Sahası olarak isimlendirdiğimiz bu alanda gereken tüm test, analiz, mühendislik çalışmaları tamamlandı. Kuyudan elde edilen verilen aynı bölgede yeni doğalgaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. İnşallah devamı en kısa sürede gelecek.

Artık geleceğimize daha güvenle bakacağımıza inanıyoruz. Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, ardından üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz.

Doğalgazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleri ile birlikte bu kaynaktan fiilen istifade etmeye başlayacağız. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır.

BAKAN ALBAYRAK: MUTLUYUZ, GURURLUYUZ

Daha sonra söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise ”Mutluyuz, gururluyuz. Ağustos ayı zaferler ayı. Bugün yine bir ağustos ayında on yıllardır süre gelen enerji alanında makus talihini tarihe gömdüğümüz bir sürece şahitlik ediyoruz. Özellikle enerji başta olmak üzere ekonomi olmak üzere ülkemiz büyük ve güçlü tam bağımsızlık yolculuğunda büyük adım attı. Bugün burada ifade edilen keşif 83 milyonun. Buradaki potansiyelle gündemimizde cari açığı değil cari fazlayı konuşacağımız dönemin başlayacağını görmüş oldum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)