Son Dakika Haberler

Dışişleri Bakanlığı’ndan Macron’a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan Macron’a sert tepki
Okunma : Yorum Yap

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan ifadesine ilişkin, “Aslında Macron’un açıklamaları kendi acziyetinin ve içinde bulunduğu çaresizliğin dışa vurumudur. Sayın Cumhurbaşkanımız Avrupa’da en yüksek oy oranıyla seçilen liderlerdendir” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un kibirli, üst perdeden ders vermeye çalışan bir açıklama yaptığı bildirildi. Açıklamada, “Aslında Macron’un açıklamaları kendi acziyetinin ve içinde bulunduğu çaresizliğin dışa vurumudur. Zira tüm dünyada serbestçe at koşturdukları günler geride kalmıştır. Dış politikadaki tüm sinsi planlarını suya düşürdüğümüz, kirli oyunlarını bozduğumuz Macron iç açısıyla her gün fütursuzca Türkiye’ye ve Sayın Cumhurbaşkanımıza saldırmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Avrupa’da en yüksek oy oranıyla seçilen liderlerdendir. Sayın Cumhurbaşkanımız gücünü her zaman Türk halkından almıştır. Türk halkı ve Hükümeti, bu tür hezeyanlar karşısında hep tek yürek olmuştur ve olmaya da devam edecektir” denildi.

‘FRANSIZ HALKININ TAKDİRİNE BIRAKIYORUZ’

“Akdeniz’de veya başka bir coğrafyada herhangi bir ülkenin deniz yetki alanını belirlemek Macron’un haddine değildir’ denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Fransa, tek taraflı ve kışkırtıcı adımlar atan ve AB’yi kendi dar bakışlı çıkarları uğruna rehin alan Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) körü körüne avukatlığını yapacağına, uzlaşmadan ve diyalogdan yana tavır koymalıdır. Bu, Avrupalılığımız ve NATO müttefikliğimizin de bir gereğidir.

Fransa Cumhurbaşkanı, ferdi ve milliyetçi mevcut tutumuyla gerginliği teşvik etmekte ve Avrupa’nın ve AB’nin büyük çıkarlarını da riske atmaktadır. Doğu Akdeniz’e sınırı bile olmayan ve bölgede hala sömürgecilik anlayışıyla hareket eden Fransa’nın, Türkiye’nin bölgedeki ortaklığını, samimiyetini, işbirliğini ve insani ve girişimci dış politikasını eleştirmesi tam bir tutarsızlıktır. Halk nezdindeki desteği sürekli azalan Macron’un içine düştüğü aciz durumu Fransız halkının takdirine bırakıyoruz.”

‘SÖMÜRGECİ KAFANIN CUMHURBAŞKANIMIZI HEDEF ALMASI BİZİM İÇİN GURURDUR’

Öte yandan bir açıklama da AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten geldi. Sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Çelik, “Macron ‘sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la’ demiş. Sömürgecilerin eski ve ahlaksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)