Son Dakika Haberler

Diş taşı belirtileri neler? Diş Taşı nasıl temizlenir?

Diş taşı belirtileri neler? Diş Taşı nasıl temizlenir?
Okunma : Yorum Yap

Diş taşı belirtileri neler? Diş Taşı nasıl temizlenir? Ağız içindeki diş taşı (tartar) çoğu zaman kişiyi rahatsız eder. Diş eti çevresinde biriken bu tartarlar, dilimizle baskı uyguladığımız zaman hissedilebilir yapıda olur. Bu durum ise son derece kişiyi rahatsız eder ve dişleri fırçalamamış etkisi uyandırır.

Diş taşı oluşumunun belirtileri nelerdir?

Diş taşı veya tartar olarak isimlendirdiğimiz bu birikintiler; yoğun bir şekilde bakteri içerirler. Sertleştiği için fırçalama yardımı ile de çıkmaz. Sonucunda ise diş etlerinin tahrişine neden olarak; iltihaplanmaya, kanamaya ve ilerleyen sürede diş eti hastalıklarına sebep olur. Diş taşları, diş eti çizgisinin altında görülmeye başladığında, kanamaya yol açabilecek kaba şişliklere neden olabilir.

Diş eti çizgisinin üzerindeki birikintiler; sarı ya da bronz renkte olup, uzaklaştırılmaması halinde daha fazla da büyüyebilir. Diş eti çizgisinin altında gelişen birikintiler ise kahverengi ya da siyah renklidir. Periodontoloji uzmanları tarafından yapılan diş taşı temizliği işlemi ile başarılı bir şekilde uzaklaştırılabilirler.

dis-tasi-belirtileri

Diş taşları nasıl önlenir?

Diş taşları, plaklara, üstünde gelişebilmesi için daha yapışkan bir yüzey alanı sağlayabileceği için; çürük ve diş eti hastalığı gibi çok daha ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Eğer, böyle bir sorununuz var ise diş taşlarınızın temizlenmesi için vakit kaybetmeden bir Periodontoloji uzmanı ile görüşmelisiniz.

Tartarı (Diş Taşını) Evde Gidermenin Yolları

Plak tartar haline gelip sertleştiğinde, artık bir diş fırçası ile giderilemez. Çilek, sirke veya susam gibi “doğal” ilaçlar bazen önerilmektedir. Bu içerikler ve ürünler hazır halde bulunsa da, bunları kullanmak iyi bir fikir değildir. Bunun sebebi, tartarı güvenle gidermek için uzmanlık gerekmesidir. Hospitadent uzmanlarının belirttiği gibi, diştaşı sadece diş hekiminiz tarafından güvenle temizlenebilir. Eğitim bir yana, keskin veya uygunsuz aletler ile kendi kendini tedavi etmeye çalışan bir kişi dişlerine veya diş etlerine kolayca zarar verebilir.

diş

Tartar, diş hekiminizin muayenehanesinde güvenle giderilebilir. Diş hijyenisti veya diş hekimi, bunu dişlerinizden ve diş eti çizgisinden ve çizginin altından gidermek için manuel taş temizleme araçları veya ultrasonik bir cihaz kullanacaktır. Maliyet önemli ise, diş hekimliği okulları gibi uygun maliyetli diş hekimliği için birçok seçenek vardır. Diş hekimliği okullarında, denetlenen öğrenciler klinik deneyim kazanmak için düşük maliyetli bakım hizmeti sunar.

Tartar Oluşumunu Önlemenin Yolları

Evde tartarı güvenle gideremeseniz de, oluşumunu önlemek için adımlar atabilirsiniz. İyi bir ağız hijyeni rutini sayesinde plak sertleşme şansı olmadan giderilebilir. Dişlerinizi günde iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla fırçalayın. Diş fırçanız tüm diş ve diş eti yüzeylerinize erişemediğinden, günde bir kez diş ipi kullanmayı da unutmayın. Geleneksel diş ipi kullanmakta sorun yaşıyorsanız, diş arası fırçaları gibi alternatif aletler hakkında diş hijyeni uzmanınızla konuşun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)