Son Dakika Haberler

Diş eti kanamaları oruç bozar mı?Diş eti tedavisi ve Diş fırçalamak oruç bozar mı?

Diş eti kanamaları oruç bozar mı?Diş eti tedavisi ve Diş fırçalamak oruç bozar mı?
Okunma : Yorum Yap

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Müslümanlar hangi durumların orucu bozacağını,hangi durumların orucu zedeleyeceğini merak ediyor.Peki Oruçluyken diş eti kanaması,diş fırçalamak,oruçluyken diş eti tedavisi yapmak orucu bozar mı?

DİŞ ETİ KANAMASI ORUÇ BOZAR MI?

Diş kanaması orucu bozmaz. Ancak çıkan kan, karıştığı tükürüğe eşit veya daha fazla olursa yutulması hâlinde oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir. Daha az miktarda olan kan ise dikkate alınmaz Dişlerin arasından çıkan kan boğaza gidecek olsa, bakılır: Eğer az olur da içeriye geçmezse, orucu bozmaz. Çünkü âdet gereği bundan korunmak mümkün değildir. Çok olmakla beraber çoğunluğu tükürük teşkil ediyorsa, hüküm yine böyledir.Fakat çoğunluğu kan olur ve tadı duyulur bir hâlde veya kanla tükürük eşit bulunursa, yutulunca oruç bozulur. Çıkarılan / çekilen diş için de bu hâller geçerlidir. Kaynak: Diş eti kanaması orucu bozar mı?

ORUÇLUYKEN DİŞ ETİ TEDAVİSİ YAPTIRMAK ORUÇ BOZAR MI?

Oruçluyken diş eti tedavisi yaptırmak veya tedavi sırasında yapılacak enjeksiyon iğneleri ile orucun bozulmayacağı bilinmektedir. Enjeksiyon iğneleri besin gıdası içermediği için bir orucu zedelemez.Ancak tedavi sırasında ağızda çalkalanan suyun veya gıdaların yutulması orucun bozulmasına sebebiyet verir.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Ağzı dolu dolu su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi fırça yardımı ile dişleri su ve fırça yardımı ile temizlemek orucu bozmaz ancak suyun boğazdan aşağı kaçması veya misvak parçalarının boğazdan aşağı kaçması orucu bozar.

Oruçluyken iğne olmak orucu bozar mı?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)