Son Dakika Haberler

Difteri (Kuşpalazı) nedir? Korunma yolları nelerdir?

Difteri (Kuşpalazı) nedir? Korunma yolları nelerdir?
Okunma : Yorum Yap

Çocukluk dönemi enfeksiyonlarından birisidir. Etkenin yerleştiği bölgede psödomembran (yalancı zar) ve salgıladığı toksin ile oluşan sistemik etkiler oluşturan bir hastalıktır.Peki…Difteri(kuşpalazı) nedir? Difteri’den korunma yolları nelerdir?

DİFTERİ (KUŞPALAZI)NEDİR? 

Boyunda şişlik, tonsillalar üzerinde grimsi zarlar (psödomembran) larinks ve trakeaya doğru uzanır. Etkenin karışması ile kalp ve diğer hayati organlar bozulup normal fkanaonksiyonlarını yapamaz hâle gelir. Paraliziler oluşur ve ölüm ile sonuçlanabilir.

Etkeni: Difterinin etkeni kokobasillerden, Corynebacterium diphtheriae (korinobakterium difterya)‟dır. Bu basiller gram pozitif, çubuk ve çomak şeklinde sıralanmış; kuruluğa ve donmaya dayanaklıdır (Boğaz difterisi, larenks difterisi, burun difterisi).

Bulaşma; direkt temas, endirekt temas ve kontamine eşyalarla olur. Damlacık yolu, taze kontamine olmuş eşyalar ve süt gibi yiyeceklerle de bulaşma olur.

DİFTERİ’DEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Korunma; Hastalar, tecrit edilmelidir. Difteri mikrobunu taşıyan kişiler tarama testleri ile tespit edilip tedavi edilmelidir.

Yenidoğanda anneden geçen antikorlar koruyuculuğu sağlasa da okul dönemi öncesi her çocuğa karma aşılar içerisinde bulunan difteri aşısı uygulanmalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)