Son Dakika Haberler

Deniz anası sokar mı? Deniz anası sokarsa ne olur?

Deniz anası sokar mı? Deniz anası sokarsa ne olur?
Okunma : Yorum Yap

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte herkes denizlere akın ediyor. Peki denizde vücudumuza deniz anası temas ettiğinde ne yapmalıyız? Deniz anası sokar mı? Deniz anası sokarsa ne olur?

DENİZ ANASI SOKAR MI? SOKARSA NE OLUR?

Deniz anasının temas ettiği kişilerde; ciddi kızarıklıklar, ısı artışı, kırıklık, baş dönmesi, bulantı ve kusma, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas spazmı, alerjik döküntü ve nabız değişikliği, terleme gibi belirtiler meydana gelebilir. Alerjik bünyeli kimselerde şok tablosu dahi gelişebilir. Bu durumda biraz acele etmelisiniz. Böyle bir durumda deniz anasının çarptığı kişiyi hızlıca sudan çıkarın.

DENİZANASI ÇARPMASI BELİRTİLERİ

Denizanası temasında yanma, kızarıklık, şişlik ve ağrı belirtileri görülür. Birkaç saatte bu belirtiler geçebilir. Ancak zehirli olan denizanası temasında zehirleyen türün büyüklüğü, kişinin bağışıklık sistemi ve yaşına göre ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Genel olarak ciddi zehirlenmelerde kas krampları, karında şişlik, his kaybı, ciddi sırt ağrısı, konuşma zorluğu görülür. Deriye temas eden canlı en kısa sürede deriden uzaklaştırılarak hasta hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

DENİZANASI ÇARPMASI DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Denizanası çarpması özellikle yaz sezonunda tatil yapan insanlar için keyif kaçırıcı, bazen de yaşamı tehdit edici bir sorundur. Denizanası çarpmasından sonra ortaya çıkan reaksiyon kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Denizanasının çeşitli türleri dokungaçlarında zehir taşırlar. Başka bir canlının bunlarla teması halinde, denizanasının ölü olduğu durumlarda bile, zehirlenme söz konusu olabilir. Bu durum denizanası sokması olarak nitelendirilir.

HEMEN YIKAYIN

Zehrin vücuda yayılmaması için deniz anasının soktuğu bölgeye kesinlikle dokunmayın, ovuşturmayın ve kaşımayın. Deniz anasının temas ettiği bölgeyi tuzlu su, ya da sirkeli su veya amonyak ile temizleyin. Ardından da o bölgeye hemen sıcak su kompresi yapın. Ardından da o bölgeye hemen sıcak su kompresi yapın ve en yajın sağlık kuruluşuna müracaat edin.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)