Son Dakika Haberler

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüs geçirdiğinizi anlamanın 5 yolu

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüs geçirdiğinizi anlamanın 5 yolu
Okunma : Yorum Yap

Öte yandan hastalığı farkında olmadan ya da hafif belirtilerle geçirenlerin sayısı da hayli fazla. İşte koronavirüsün belirti gösterilmeden

Hastalığı belirtisiz geçirenlerde daha az olmakla birlikte; Öksürük

farkinda olmadan koronavirus gecirdiginizi 718305 3243 7 b s Habernet

Üşüme

farkinda olmadan koronavirus gecirdiginizi 718305 231 6 b s Habernet

Karın ağrısı ve ishal

Öte yandan uzmanlar hastalığı hafif belirtiler veya tamamen belirtisiz geçirenlerin bir hafta sonra kanında antikor çıkmaya başladığını ve 2 hafta sonra antikor testiyle virüsün tespit edilmesinin mümkün olabildiğinin altını çizdiler.

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Aynur Eren Topkaya, “Antikor testi ile kişinin koronavirüs geçirip geçirmediğini söylemek mümkün” dedi.

Topkaya, “Hastalığı belirtisiz geçirenler, daha çok gençler, kadınlar ve kalp, diyabet, hipertansiyon gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan kişilerdir. Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir.”

farkinda olmadan koronavirus gecirdiginizi 718305 5906 8 b s Habernet

“Antikor testleri ile enfeksiyonlara yanıt olarak ortaya çıkan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analiz edilir. Antikorlar enfeksiyon geçiren kişilerin kanında bulunur. Antikor testleri ile az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonlar tespit edilebilir.”

“Koronavirüs enfeksiyonuna karşı oluşan IgA ve IgM antikorları da kan testiyle saptanabilir. Testteki IgG antikorlarının pozitif olarak görülmesi, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanıldığını gösterir.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)