Son Dakika Haberler

Brusellozis (Malta Humması, Akdeniz Humması) nedir?

Brusellozis (Malta Humması, Akdeniz Humması) nedir?
Okunma : Yorum Yap

Hayvanlardan insanlara bulaşan, Brucella bakterilerinin oluşturduğu bir hastalıktır. Sinsi başlar, ateş, baş ağrısı, huzursuzluk, bol terleme, titreme, eklem ağrıları ve genel ağrılarla karakterizedir. Peki…Brusellozis (Malta Humması, Akdeniz Humması) nedir? Brusellozis (Malta Humması, Akdeniz Humması) korunma yolları nelerdir?

AKDENİZ HUMMASI, MALTA HUMMASI NEDİR?

Brusella hastalığını oluşturan bakteriler, bulunduğu hayvanlara göre sınıflandırılır: Brucella melitensis, keçi (En sık görülen tipidir.), koyun ve devede, Brucella abortus, sığırlarda, Brucella suis, domuzlarda, Brucella canis, köpeklerde, Brucella ovis, koyunlarda bulunur.

Brusella bakterileri vücutta lenf düğümleri, kemik iliği, karaciğer, dalak, böbrek, kan ve tükürük bezlerinde görülür. Ülkemizde B. melitensis tipi sık görülür.

Bulaşma: Hastalık, her mevsim görülür. Süt tüketiminin çok olduğu yaz aylarında daha sık görülür. Veteriner, kasap, mezbaha işçisi ve laboratuvarlarda çalışan, 20-40 yaş arası erkeklerde daha fazla görülür. Hastalık kaynağı, hayvan plasentası, fetüs atıkları, idrar ve dışkısıdır. Bulaşma hayvanın plasentası, süt, peynir yağ, çökelek, çiğ etlerin yenmesi ile oluşur.

AKDENİZ HUMMASI, MALTA HUMMASI KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Konakçı hayvanların kontrolü ve eradikasyonu yapılmalıdır.

Çiğ ya da pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi (Peynirin yapımından sonra en az üç ay buzhanede bekletilmesi yasal zorunluluktur.)

Hayvancılıkla uğraşanların hijyen kurallarına uymaları sağlanmalıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)