Son Dakika Haberler

Bitter Çikolata Günü, ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Bitter Çikolata Günü, ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?
Okunma : Yorum Yap

Kakao tohumlarının bilinen en eski belgelenmiş kullanımı, MÖ 1100’e kadar uzanmaktadır. Bitter Çikolata Günü’ nün tarihi, kökeni, kurucusu ve yılı bilinmemektedir. Ama acı tatlı çikolata tarihinin uzun bir geleneği vardır.

Bitter Çikolata Günü

Bazen sütlü çikolatanın zengin tatlı lezzeti her zaman aradığınız şey olmayabilir. Bazen de bitter çikolataların o sert tadını oluşturan temeldeki acıyı tatmak istersiniz ve Bitter Çikolata Günü tam bu bu anları kutlamanın günüdür.

Çok farklı çikolata çeşitleri var, ama Bitter Çikolata Günü’nde koyu çikolata hüküm sürmektedir.

Bitter Çikolata Günü, her yıl 10 Ocak’ta kutlanan yıllık çikolata bayramıdır.

bitter cikolata gunu s Habernet

Yeni yılın başlangıcıyla, hepimiz kesinlikle daha çılgın çikolataların acı tadını çıkarmak üzereyken çılgınca mutlu olacağız. Çikolatanın yanı sıra birçok sağlık yararı da var.

Bitter çikolata sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinler ile doldurulur.

Kakao ağacının tohumundan yapılmış, gezegendeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.

Çalışmalar, koyu çikolatanın (şekerli çıban değil) sağlığınızı iyileştirdiğini ve kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermektedir.

Bitter Çikolatanın 7 Faydası yazımızda, bilim tarafından desteklenen bitter çikolatanın veya kakaonun 7 sağlık yararları gözden geçirilmiştir.

1. Çok Besleyicidir
2. Antioksidanların Güçlü Kaynağıdır
3. Kan Akışını ve Düşük Kan Basıncını Geliştirebilir
4. HDL’yi Yükseltir ve LDL’yi Oksidasyondan Korur
5. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir
6. Cildinizi Güneşten Koruyabilir
7. Beyin Fonksiyonunuzu Geliştirebilir

Çikolata ilk keşfedilmiş lükstür belki de. İçinde çok fazla şey var. Şu andaki lezizlik, çocukluk anılarımızı, ve iyi bir ödül alma duygumuzu uyandırıyor.
Bitter Çikolata Günü’ nün tarihi, kökeni, kurucusu ve yılı bilinmemektedir. Ama acı tatlı çikolata tarihinin uzun bir geleneği vardır.

Bitter çikolata, şekersiz çikolata veya çikolata likörüdür. Biraz şeker, daha fazla kakao yağı, vanilya aroması ve bazen lesitin eklenir. Süt katıkları içermez ve çikolata likörünün en az yüzde otuz beşini içermelidir. Acı tatlı çikolataların tadı, adından da anlaşılacağı gibi acı olacaktır. Çikolata kakao ağacının tohumundan gelir ve Aztekler tarafından keşfedilmiştir.

Kakao tohumlarının bilinen en eski belgelenmiş kullanımı, MÖ 1100’e kadar uzanmaktadır. Kakao ağacı tohumu yoğun acı tadı olacaktır. Lezzet geliştirmek için fermente edilmelidir. Acı tatlı çikolatayı düzenli olarak yemek sağlık için çok faydalıdır.

Acı tatlı çikolatada bulunan antioksidanlar kan basıncını düşürecek ve kalbinizi koruyacaktır.

Bitter Çikolata Günü’nü kutlamanın en iyi yolu, acı çikolatanın bir tanesini yemektir. Kalp hastalıklarından korunmak için her gün bir acı çikolata yemelisiniz. Sağlığınızı korumak için çocuklarınıza belirli miktarda çikolata verin.

Bitter Çikolata Günü hakkında bilmeniz gereken ilk şey tam olarak ne tür bir çikolatadan bahsettiğimizdir. Sütlü çikolatalar çoğu insanın bildiği ve sevdiği lezzeti getirerek bol miktarda şeker ve sağlıklı bir doz sütle yapılır.

Bitter Çikolata, bir çeşit sert / koyu çikolata olarak da bilinir, farklı bir yaklaşım gerektirir. Kakaoya yağ ve şeker ilave edilmeksizin, süt katmadan tüm acılığını ortaya çıkarır. Pastacılıkta daha sert, zengin ve ortak bir madde olma eğilimindedir ve en zengin çikolatalı içeceklerde ve tatlılarda kullanılırlar.

Gerçek Bitter çikolata, hafifçe tatlandırılmış bir çikolatadır. Garip bir şekilde, bu çikolata parçacıklı kurabiyeler de dahil olmak üzere en yaygın olarak kullanılan çikolata çeşididir.

DÜNYA ÇİKOLATA GÜNÜ NEDİR?

Etkinlik kapsamında çikolata tüketilmekte; çikolatanın tarihine, faydalarına ilişkin bilgiler paylaşılmaktadır. Kesin olmamakla birlikte bazı kaynaklara göre bu günün kutlanması, çikolatanın 1550 yılında ilk kez Avrupa’ya gelmesi ile ilişkilendirilmektedir.

Bu tarih biraz da Çikolata Üreticilerinin satış amaçlı ortaya çıkarttığı bir durum olabilir…

Dünya genelinde çikolata tüketimine ilişkin medyada inceleme yapan Interpress’in Uluslararası Kakao Örgütü (International Cocoa Organization – ICCO) verilerinden derlediği bilgilere göre, dünyadaki çikolata tüketiminin yarısı Avrupa gerçekleşiyor. Avrupa’nın bu çikolata sevgili düşünüldüğünde günün 7 Temmuz olarak seçilmesi anlaşılabilir.

Türkiye ise Uluslararası Kakao Örgütü verilerine göre, 3.1 kg kişi başına çikolata tüketimi ile birçok Avrupa ülkesinin gerisindedir. Ülkemizde çikolata pazarının büyüklüğü geçen yıl artış kaydederken, Türkiye’de geçen yıl 237 bin ton çikolata üretimi yapıldığı belirlendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)