Son Dakika Haberler

Bağışıklık şekilleri nelerdir?

Bağışıklık şekilleri nelerdir?
Okunma : Yorum Yap

BAĞIŞIKLIK ŞEKİLLERİ NELERDİR?

1. Doğal bağışıklık (doğal direnç): Doğuştan olan bağışıklıktır. Kişinin genetik yapısı, vücut sıvıları, hücresel faktörler ve anneden bebeğe geçen antikorlardan oluşur ve bazı hastalıklara karşı insan vücudunu korur.

2. Kazanılmış bağışıklık: Doğumdan sonra oluşan bağışıklıktır. Herhangi bir enfeksiyon etkenine karşı organizmanın seçici ve spesifik direnç kazanması aktif veya pasif bağışıklık ile sağlanır.

    A. Aktif bağışıklık

  • Organizmanın hastalık yapıcı etkenlerle karşılaştığında kendi savunma maddelerini kendisi üreterek kazandığı dirence aktif bağışıklık denir.
  • Aktif bağışıklık ya hastalığı geçirerek doğal olarak kazanılır ya da o hastalığa karşı hazırlanan aşıların uygulanmasıyla yapay yolla da kazandırılır.
  • Doğal aktif bağışıklık (hastalığı geçirerek kazılır. örneğin kabakulakta vücuda mikroorganizmaların girmesi ve bağışıklık sisteminin uyarılıp çalıştırılmasıyla sağlanır. )
  • Yapay aktif bağışıklık (aşılama): Zayıflatılmış ya da öldürülmüş mikroorganizmalar aşı ile vücuda verilir. Bağışıklık sistemi bu yolla uyarılarak aktif bağışıklık kazanılması sağlanır.

B. Pasif Bağışıklık:Bağışık olmayan kişiye, korunulması istenilen hastalığın etkenine karşı, bir başka organizmada oluşmuş antikorların verilmesi yoluyla elde edilen, hızlı ancak kısa süreli korunmadır.Pasif bağışıklık, başka canlı vücudunda üretilen antikorlarla kazandırıldığı gibi hamilelikte anneden bebeğe plasenta yoluyla geçen antikorlarla da sağlanır.

Yani iki tür pasif bağışıklık vardır.Doğal pasif bağışıklık: Hamileliğin son iki ayı içinde doğal olarak meydana gelir. Bu dönem içinde annenin sahip olduğu IgG’ler plasenta yoluyla büyük oranda anneden bebeğe geçer.Yapay pasif bağışıklık: Doğal enfeksiyon geçirmiş veya yapay olarak bağışıklanmış hayvan veya insanların kan ürünlerinden elde edilen antikor içeren serumların insanlara verilmesiyle kazandırılan bağışıklığa yapay pasif bağışıklık denir.

Antikor içeren bu ürünlere anti serum, bağışık serum ya da immün serum adı verilir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)