Son Dakika Haberler

AYM’den ışıklar yanıyor açıklaması

AYM’den ışıklar yanıyor açıklaması
Okunma : Yorum Yap

Anayasa Mahkemesinden ”ışıklar yanıyor” paylaşımı ile yapılan gönderiye karşı yükselen tepkilerden açıklama geldi. Açıklamada ” Bir üyenin paylaşımı yüce mahkemenin kurumsal görüşünü yansıtmaz” denildi.

IŞIKLAR YANIYOR

Anayasa  Mahkemesi üyesi profesör doktor Engin Yıldırımın dün yaptığı ”ışıklar yanıyor” paylaşımı ülke gündemine bomba gibi düştü. Hükümet kanadından tepki ile karşılanan bu gönderi akıllara darbe imasını getirdi.

daw s Habernet

AYM’DEN AÇIKLAMA GELDİ

AYM’den yapılan açıklamada, “Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesinin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi, 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır.”” denildi.

ENGİN YILDIRIM KİMDİR?

1966’da İstanbul Üsküdar’da doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Beylerbeyi’nde tamamlamıştır. 1987’de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirmiştir.

1988 yılında öğretim üyesi yetiştirmek amacıyla açılan yarışma sınavını kazanarak lisansüstü eğitim için İngiltere’ye gitmiştir. 1989’da Warwick Üniversitesi Warwick Business School’da yüksek lisansını, 1994’te Manchester Üniversitesi Faculty of Economics and Social Studies’de doktorasını tamamlamış; 1994 ile 2010 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2003 ile 2010 yılları arasında aynı Fakültede dekanlık görevinde bulunmuştur.

9/4/2010 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından YÖK Genel Kurulunun gösterdiği üç aday arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiştir.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 19/10/2015 tarihinde yapılan toplantıda Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. 25/10/2019 tarihinde bu görevi sona ermiş olup üye olarak görevine devam etmektedir.

İngilizce bilen Engin Yıldırım evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)