Son Dakika Haberler

Ayasofya ibadete açıldı mı? Danıştay kararı ne oldu?

Ayasofya ibadete açıldı mı? Danıştay kararı ne oldu?
Okunma : Yorum Yap

Günlerdir konuşulan Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması gündemde yer alan konulardan birisiydi. Peki, Ayasofya cami oldu mu? Ayasofya kararı ne oldu? Ayasofya ibadete açıldı mı?

AYASOFYA İBADETE AÇILDI MI?

Başvuru Danıştay tarafından değerlendirildi. Danıştay’ın kararını 15 gün içerisinde yazılı olarak açıklayacağı bildirildi. Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı Danıştay kararından sonra belli olacak.

sscscs s Habernet

AYASOFYA 15 TEMMUZ’DA İBADETE AÇILACAK MI?

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Ayasofya’nın 15 Temmuz’da açılma ihtimaline ilişkin, “İnşallah daha önce açılır. Bana sorarsanız bugün açılsın. Şu an yüksek yargıda olan bir iş. İnşallah yargı bu konuda müspet bir karar verir. Ayasofya’nın ibadete açılmasını bekliyoruz.” dedi.

Ayasofya s Habernet

AYASOFYA’YI KİM MÜZE YAPTI?

1453’te camiye çevrilen Ayasofya birçok defa restore edildi. 1930 ile 1935 yılları arasındaki restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılan Ayasofya Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 tarih ve 7/1589 sayılı kararıyla müzeye çevrilmiştir. 1934 yılından itibaren Ayasofya müze olarak hizmet vermektedir.

AYASOFYA NE ZAMAN KİM TARAFINDAN YAPILDI?

Ayasofya Bizans İmparatoru 1. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında dönemine göre 5 yıl gibi kısa bir sürede İstanbul’un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından alınmasından sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.  

Ayasofyas s Habernet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)