Son Dakika Haberler

Aşk-ı Memnu 10 yıl geçmesine rağmen yine reyting tahtına oturdu

Aşk-ı Memnu 10 yıl geçmesine rağmen yine reyting tahtına oturdu
Okunma : Yorum Yap

Tekrarları ile yeniden yayınlanmaya başlayan Aşk-ı Memnu final bölümü ile saat 20:00’de Kanal D’de yerini aldı. Twitter ve Instagram’da paylaşım rekoru kıran Aşk-ı Memnu yayınlanmasının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen yine izleyicileri ekrana kitledi.

YENİDEN REYTİNG TAHTINA OTURDU

Aşk-ı Memnu (Yasak Aşk) , Halid Ziya Uşaklıgil’in realist-naturalist bir romanıdır. İlk olarak 1899-1900 yıllarında Servet-i Fünûn dergisinde tefrika edildikten sonra 1900’de kitap olarak yayımlanmıştır. Romanı, 1975’te, Halit Refiğ altı bölümlük televizyon dizisine dönüştürdü. Ancak TRT’de yayınlanan dizi o dönem romana tam olarak sadık kalınarak çekilmişti.

Aşk-ı Memnu 10 yıl geçmesine rağmen yine reyting tahtına oturdu

HALİD ZİYA UŞAKIGİL ROMANI 30’LU YAŞLARINDA KALEME ALDI 

Halit Ziya Bey, 1867 yılında İstanbul’da doğdu. Uşakizadeler’den Hacı Halil Efendi’nin torunuydu. İstanbul Fatih Rüştiyesi ardından İzmir Rüştiyesi’nde okudu. Okul sonrası kısa bir süre bankacılık yaptı. Ama asıl ilgisi edebiyataydı. Gazetelerde yazıları yayınlanmaya başladı.

Aşk-ı Memnu 10 yıl geçmesine rağmen yine reyting tahtına oturdu

Servet-i Fünun çevresine girdi. Roman denemeleri burada yayınlanmaya başladı. 31 yaşındayken kaleme aldığı Aşk-ı Memnu hayatının bütün dramlarını içinde barındırıyordu. Halit Ziya Uşaklıgil, Meclis-i Ayan Reisi Emin Ali Efendi’nin kızı Memnune Hanım’la evlendi. Bu evlilikten 6 çocuğu dünyaya geldi: Vedide, Bihin, Sadun, Güzin, Vedad ve Bülend.

Halit Bey, hayattayken 4 çocuğunun ölüm acısını yaşadı. Sadun ve Güzin’i çok küçük yaşta kaybetti. Vedad’ın intiharı ise onu derinden sarstı. Çocuklarının ardından 3 ayrı kitap yazdı. Sadun için ‘Kırık Oyuncak’, Güzin için ‘Kırık Hayatlar’ ve onlardan yıllar sonra ölen Vedad için ‘Bir Acı Hikaye.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)