Son Dakika Haberler

Arap ülkeleri İsrail ile normalleşme adına Filistin’den desteğini çekti

Arap ülkeleri İsrail ile normalleşme adına Filistin’den desteğini çekti
Okunma : Yorum Yap

İsrail’le normalleşen ülkelerin yanı sıra normalleşmek için kapıda bekleyen Arap ülkeleri bu süre içerisinde Filistin’e desteği Yüzde 80 oranında azalttı.

FİLİSTİN’E DESTEKTE AZALMA YAŞANDI

Filistin Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 2020 yılı Ocak ayından Ağustos ayına kadar geçen sürede Arap ülkelerinin Filistin bütçesine verdiği desteğin, 38.1 milyon dolar olduğu belirtildi.

Geçen yıl aynı zaman diliminde Arap ülkelerinin Filistin bütçesine yaptığı hibe ve yardımlar, 198.33 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 

TRUMP’IN ZENGİN ÜLKELERDEN FİLİSTİN TALEBİ

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında Beyaz Saray’da normalleşme anlaşması için yapılan imza töreninde zengin ülkelerden Filistinlilere ödeme yapmamalarını istemişti.

Filistin Maliye Bakanı Şükri Beşşara da temmuz ayında yaptığı açıklamada, bazı kardeş ülkelerin, herhangi bir gerekçe göstermeden Filistin bütçesine yaptıkları hibe ve yardımları askıya aldığını duyurmuştu.

Öte yandan, koronavirüsün tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini etkilemesi ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle de Körfez ülkelerinin bütçeleri olumsuz etkilenmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)