Son Dakika Haberler

Antalya bayram namazı vakti 2020

Antalya bayram namazı vakti 2020
Okunma : Yorum Yap

Bayram namazına saatler kala Bayram namazı kılacak olan vatandaşlar namazın saat kaçta olduğunu merak ediyor. Peki Antalya bayram namazı 2020 Antalya bayram namazı vakti saat kaçta okunacak?

ANTALYA BAYRAM NAMAZI VAKTİ 2020

Antalya bayram namazı vakti  06:33:’de kılınacak.  Diğer illerin bayram namazları için tıklayınız

BAYRAM NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Bayramlara önceden hazırlanılması, bu günlerde temiz ve güzel elbiselerin giyilmesi, gusledilmesi, dişlerin fırçalanması, güzel kokular sürülmesi, güler yüzlü olunması, namazdan önce ramazan bayramında hurma vb. tatlı bir şey yenilmesi, kurban bayramında ise ilk olarak kurban etinden yenilmesi, namaza mümkünse yürüyerek gidilmesi ve dönüşte başka bir yolun kullanılması, çokça sadaka dağıtılması, fitrenin namazdan önce verilmesi, namaza giderken tekbir getirilmesi menduptur.

Kurban bayramında farz namazlardan sonra teşrik tekbiri getirilmesi Hanefîler’e göre vâcip, Hanbelî ve Şâfiîler’e göre sünnet, Mâlikiler’e göre ise menduptur. Hanefî ve Hanbelîler’e göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar yirmi üç vakit, Mâlikiler’e göre ise bayramın birinci günü öğle namazından dördüncü günü sabah namazına kadar on beş vakit tekbir getirilir. Şâfiîler’de bu iki görüş de bulunmakla birlikte uygulamada daha çok ilk görüş benimsenmiştir.

Adana bayram namazı saat kaçta 2020 Diyanet?

EVDE BAYRAM NAMAZI KILINIR MI?

Bayram bir ferah ve mükafat günüdür. 

Kendilerine Cuma namazı farz kılınan kimselere,Ramazan ve Kurban bayramı namazları vacibdir. Cuma namazı için gerekli görülen tüm şartlar ve durumlar bayram namazları içinde geçerlidir. Bayram namazları için Hutbe Sünnettir ve namazdan sonra tebliğ edilir.

Hutbe okunmasa da Bayram Namazı sahihtir ve Hutbe okunmaması durumunda sünnet terk edilmiş olur.

Şafiilerce  Bayram Namazları Sünnet-i Müekkededir. Ama bu konuda farklı görüşlerde mevcuttur. Bir görüşe göre ise Farz-ı Kifayedir.

Bayram namazının cemaatle kılınması, tek kılınmasına göre daha efdaldir. Ama yalnız başına Hutbesizde kılınabilir

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)