Son Dakika Haberler

Anksiyete nedir? Belirtili neler?

Anksiyete nedir? Belirtili neler?
Okunma : Yorum Yap

Anksiyete nedir? Belirtili neler? Anksiyete bozuklukları sıklıkla diğer akıl hastalıkları, özellikle majör depresif bozukluk , kişilik bozukluğu ve madde kullanım bozukluğu ile ortaya çıkar. Tanısı konulan semptomların tipik olarak en az 6 ay boyunca mevcut olması, durum için beklenenden daha fazla olması ve işleyişin azaltılması gerekir.

ANKSİYETE NEDİR?

Tedavi olmaksızın, anksiyete bozuklukları kalmaya eğilimlidir. Tedavi yaşam tarzı değişiklikleri, danışmanlık ve ilaçları içerebilir. Danışmanlık tipik olarak bir tür bilişsel davranışçı terapi ile yapılır. Belirli bir yılda insanların yaklaşık % 12’si anksiyete bozukluğundan etkilenir ve yaşamlarının bir noktasında % 5 ile % 30 arasında bir oranda etkilenir. Erkeklerde kadınlarda iki kat daha sık görülürler ve genellikle 25 yaşından önce başlarlar.

Sık görülen, uzmanlar tarafından genel kabul gören anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir:

Aşırı Endişe
Heyecanlı hissetme
Huzursuzluk
Yorgunluk
Konsantre ‘adapte’ sorunu
Aşırı sinirlilik
Gergin kaslar
Uyku bozuklukları
Panik ataklar
Sosyal kaygı bozukluğu
Mantıksız korkular
Tedavisi

Öncelikle doktor kontrol altında ilaç tedavisi, bu hastalığa yakalananlar için en önemli tedavi biçimidir. Doktorunuzla görüşmeden farklı tedavi yöntemleri, hastalığın bazı fonksiyonlarını farkında olmadan tetikleyebilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)