Son Dakika Haberler

Altın fiyatları hızla düşüyor | 11 ağustos Gram altın alış satış fiyatı

Altın fiyatları hızla düşüyor | 11 ağustos Gram altın alış satış fiyatı
Okunma : 1 Yorum

Gram altın ve Çeyrek altın sabah saatlerinde düşmeye başladı işlem gördüğü bu saatlerde %1,42 değer kaybeden gram altın kapalı çarşıda alış 471 satış ise 472  liradan yapılıyor. Çeyrek altın ise alış 760 satış 767 liradan gerçekleştiriliyor.

Gram altın fiyatları geçtiğimiz hafta %2,5 lara varan artışlarla tarihi zirveyi yaşadı. ONS altın fiyatında ki gelişmelere dolar kurunda yaşanan ani yükselişinde eklenmesi ile altın gram fiyatı 488 lira oldu. Bu hafta merkez bankasının yaptığı hamleler ile biraz geri çekilmeler gram altın ve çeyrek altın bazında başladı.

Gram altın fiyatı

Gram altın Türkiye’de en çok yatırımcı çeken emtiaların başında geliyor. ONS fiyatında ki artış gram altını tarihi zirvelere çıkararak yatırımcısına büyük kar çıkardı. Gram altın 11 ağustos salı günü 469,46 TL’den belirlendi. Hareketliliğin sürdüğü şu saatlerde kapalı çarşıdan 471,62 TL’den satış gördü.

Çeyrek altın fiyatı

Çeyrek altı fiyatları geçtiğimiz hafta ONS ile yaşanan hareketlilikten sonra yukarı yönlü hareket etmeye başlamıştı. Türkiye’de özellikle düğünlerde takı aracı olarak kullanılan çeyrek altın kapalı çarşı piyasasında 769,25 TL’den alış fiyatı belirlendi. Satış fiyatı ise 775,36 TL’den belirlendi.

KREDİ FAİZLERİ ARTTI

Hem kredi hem de mevduat faizleri artmaya başladı. Kamu bankaları sıfır konutlar için 15 yıl vadeli ve yüzde 0.64 olan faiz oranını yüzde 0.87’ye, vadeyi de 12 yıla çekti.

İkinci el konutta da 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faizli kredi imkânı önce 0.79’a ardından 0.87’ye yükseldi. Otomobil satışlarında rekor getiren ucuz krediler de sonlandırıldı.

Geçtiğimiz hafta yüzde 0.82 olan ikinci el taşıt kredisi faizi yüzde 1.17’ye yükseltildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da bankaların topladığı mevduatı krediye yönlendirmelerini sağlamak için uygulamaya aldığı aktif rasyosunda esneklik sağlayarak, Merkez Bankası’nın adımlarına destek olacak.

Likidite önlemleri, yan enstrümanlar, yönlendirmelerle piyasaya mesaj veren Merkez Bankası’nın önümüzdeki dönemde para politikasını sıkılaştırıcı adımlara devam edeceği de belirtiliyor.

TL YATIRIM CAZİP HALE GELECEK

Ekonomi yönetiminin Kovid-19 sürecinin etkisini azaltmak için uyguladığı genişleyici politika yerine yeniden parasal sıkılaştırmaya dönmesinin TL cinsi yatırımları cazip hale getirmesi bekleniyor. Bankacılar, sıkı para politikasıyla özellikle mevduat faizlerinin artmasının dövizden TL’ye geçiş iştahını yükselteceğini vurguluyor.

YORUMLAR (1)