Son Dakika Haberler

Ajvar nasıl yapılır? Gerçek Balkan sosu Ayvar yapılışı

Ajvar nasıl yapılır? Gerçek Balkan sosu Ayvar yapılışı
Okunma : Yorum Yap

Kış hazırlıklarında Balkan ülkelerinde her sokaktan her evden tüten o dumanın ardında ki o muhteşem sos Ayvar… Gerçek adı Ajvar olan bu sos Balkan ülkelerinde her evin mutfağına girmeyi başarmış her yemeğin yanına yakışmış bir sos. Buyurun bu sos için tarifimize peki…Ayvar nasıl yapılır? Balkan sosu Ayvar tarifi nasıl? İşte Ajvar sosu, Ajvar sos, Ajvar sos nasıl yapılır, Ayvar yapılışı…

AJVAR NASIL YAPILIR?

Gerçek Balkan Sosu Ajvar sadece kırmızı kapya biberden olur. İçine isteğe bağlı közlenmiş patlıcan atılabilir. Size tarifimizi 10 kg kırmızı kapya biber tarifine göre ölçekleri veriyoruz. Bu 10 kg kırmızı biberden yakalaşık olarak 660 mL kavanozlarda 10 adet çıkmaktadır.

Ajvar nasıl yapılır? Gerçek Balkan sosu Ayvar yapılışı

Gerekli malzemeler

10 kg kırmızı biber

5 adet orta boy patlıcan

600 mL ayçiçek yağı 

1 yemek kaşığı acı pul biber

Yarım çay bardağı şeker

Bir yemek kaşığı Tuz (Kaya tuzu olması gerekiyor)

GERÇEK BALKAN SOSU AYVAR YAPILIŞI?

Öncelikle kırmızı kapya biberleri ve patlıcanları közlüyoruz. Sonrasında Közlediğimiz kapyaları ve patlıcanları poşetlere koyuyoruz bunu yapmamızın amacı daha kolay soyulmalarını sağlamak. Közlediğimiz kapya ve patlıcanların dış kabuklarını soyuyoruz ve çekirdeklerini ayıklıyoruz.

Bu işlemlerden sonra mutfak robotundan geçiriyoruz, eğer evimizde kıyma makinesi varsa kıyma makinesinden de geçirebilirsiniz..  Robottan geçirilmiş kapya biberleri büyük bir tencerede hafif kızdırdığımız yağa çekmiş olduğumuz kapya ve patlıcanları atıyoruz. Kısık ateşte hiç durmadan karıştırıyoruz bu işlem 10 kg kapya biber için yaklaşık 1 saat sürüyor.

Artık patlıcanlar ve kapya yağı çekmeye başlayıp kendi yağını üstüne çıkardığında 1 yemek kaşığı pul biber bir yemek kaşığı tuz ve yarım çay bardağı şekeri atıp karıştırıyoruz. Bu işlemi biraz daha yaptıktan sonra sıcak olarak kavanozlara koyuyoruz ve ters çeviriyoruz. Kışlık ajvar sosumuz bitmiştir. Afiyetler olsun 

Ajvar nasıl yapılır? Gerçek Balkan sosu Ayvar yapılışı Ajvar nasıl yapılır? Gerçek Balkan sosu Ayvar yapılışı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)