Son Dakika Haberler

Ahilik Nedir? Ahi Kızı Ne Demek?

Ahilik Nedir? Ahi Kızı Ne Demek?
Okunma : Yorum Yap

Ahilik kelime kökeni olarak ‘kardeş’ (Divan’ül Lügat’it Türk’te) “cömert”, “eli açık” demektir. Ahilik Ahi Evran tarafından kurulmuştur. Peki Ahilik Nedir? Ahi Kızı Ne Demek? işte cevaplar…

AHİLİK NEDİR? AHİ KIZI NE DEMEK?

1200’lü yıllarda ortaya çıkan ve Anadolu’ya göç eden Türkmenler için kurulan hem iş hem yemek verilen bir kurumdur. Ayrıca göç eden Türkmenler için iyi bir eğitim vermek meslek sahibi etmektir. Göçebe hayatı yaşayan Türkler için büyük bir öneme sahip olan Ahilik birçok kişinin müslüman olmasına da vesile olmuştur. Ahilik kelime kökeni olarak ‘kardeş’ (Divan’ül Lügat’it Türk’te) “cömert”, “eli açık” demektir…

Ahilik:içinde kadınlarında bulunduğu, müderrislerin, devlet adamlarının, askeri görevlilerin de olduğu bir topluluktur.

AHİ KIZI NE DEMEK?

Ahi kızı, bu yola kendini adamış dervişin ya da dervişlerin kızıdır. Küçük yaştan itibaren özenle yetiştirilen ve dini değerlerini yerine getiren kişiye denir. 1200’lü yıllarda ortaya çıkan bu kurum birçok kişiye kucak açmış ilim irfan sahibi olmalarını öğretmiştir.

AHİ EVRAN KİMDİR?

Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, 1171 yılında İran’ın Batı Azerbaycan bölgesinde bulunan Hoy kasabasında doğdu.

Çocukluğu ve ilk eğitim dönemi Azerbaycan’da geçen Ahi Evran, Fahrettin Razi’den ders aldı. 13. yüzyıl başlarında Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Muhyiddin Arabi ve hocası Evhadüddin Kirmani ile Anadolu’ya gelen Ahi Evran, bu tarihlerde hocası Evhadüddin Kirmani’nin kızı Fatma Bacı ile evlendi.

Anadolu’da özellikle esnafa İslamiyet’i anlatarak dünya ve ahiret işlerini düzenli hale getirmeleri için çalışmalar yapan Ahi Evran, Kayseri’de deri işleme atölyesi (debbağ) kurdu. Sanat sahibi kişiler tarafından çok sevilen Ahi Evran, o dönem Moğol istilasına karşı Kayseri’yi savunan Ahileri teşkilatlandırdı.

Bir dönem Konya ve Denizli’de yaşayan Ahi Evran, 1206 yılında o zamanki ismi “Gülşehri” olan Kırşehir’e göç ederek iş ve aş verdiği Türkmenlerin tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan olmaları için çalışmalar yaptı.

Ahi Evran, 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılacak Ahilik sisteminin temellerini attı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)