Son Dakika Haberler

Acai Bowl nedir? Acai Bowl (Açai) nasıl yapılır?

Acai Bowl nedir? Acai Bowl (Açai) nasıl yapılır?
Okunma : Yorum Yap

Acai: Güney Amerika’daki Amazon yağmur ormanlarında yetişen ve burada temel gıda olarak kabul edilir.  Palmiye meyvesidir. Meyvenin adını aldığı “Açaizeiro” olarak bilinir. Mavi renkli, 1-2 cm büyüklüğündeki Acai meyveleri, görünüş olarak bildiğimiz yaban mersinine benzer. Peki, Acai Bowl nedir? Acai Bowl hazırlanan kaseye denir.

ACAİ BOWL NEDİR? ACAİ BOWL NASIL YAPILIR?

Acai Meyvesinin Faydaları

Acai meyvesi ayrıca vitaminler (A, B, C ve E), mineraller ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bu nedenle, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Yaşlanma karşıtı etki : Son derece yüksek oranda antioksidan içermesi nedeniyle cilt serbest radikallerden ve dolayısıyla yaşlanmadan korunur.

Kardiyovasküler sistemin güçlendirilmesi : Acai meyvesinin antosiyaninleri, negatif kolesterol oranını düşürür, kan dolaşımını iyileştirir ve hücre sağlığına katkıda bulunur.

Bilişsel performansı geliştirir : Acai meyvesinin antosiyaninleri, sinaps fonksiyonlarını uyardıkları, oksidatif stresi azalttıkları ve kan dolaşımını iyileştirdikleri için Alzheimer ve Parkinson gibi dejeneratif beyin hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

Acai Bowl nedir? Acai Bowl (Açai) nasıl yapılır?

Bağışıklık sistemini güçlendirme : Bilimsel çalışmalar , acai meyvesindeki aktif bileşenlerin hücre mutasyonu riskini azalttığını göstermiştir. Bu da onu kanser araştırmalarında bir umut yapıyor.

Güzelliğe Faydaları : Acai meyveleri metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye ve sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olduğu söylenir. Ayrıca cildi iyileştirir ve enerji sağlarlar.

NASIL YAPILIR?

Acai meyveleri koyu renklerini, antioksidanlar olarak vücut hücrelerimizi serbest radikallerden koruyan ve bizi çok uzun süre genç ve formda tutan antosiyaninlere borçludur. Dondurulmuş meyveler ve yulaf ezmesi, sizi uzun süre tok tutan ve sağlıksız ikinci bir kahvaltıyı gereksiz kılan iyi bir diyet lifi sağlar.

Malzemeler:

İstediğiniz meyveleri kullanabilirsiniz

  • 1/2 Dondurulmuş muz, böğürtlen, çilek ya da yaban mersini ( Muz için orta büyüklük yeterli olacaktır)
  • 1/2 su bardağı badem sütü
  • Acai tozu (2 kaşık)

Tüm meyveleri blendirden geçirin. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar devam edin. Kaseye karışımı dökün ve üzerini istediğiniz gibi süsleyin.

Acai Bowl nedir? Acai Bowl (Açai) nasıl yapılır?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)