Son Dakika Haberler

ABD seçimlerinde tarafların ilk açıklamaları

ABD seçimlerinde tarafların ilk açıklamaları
Okunma : Yorum Yap

ABD seçimlerinde taraflar birbirlerine Twitter üzerinden mesajlar göndermeye başladı. İki tarafta iyi gittikleri eyaletleri paylaştı.

ABD SEÇİMLERİNDE TARAFLARIN İLK AÇIKLAMALARI

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının yayınladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre ABD Başkanı Donald Trump, Indiana eyaletindeki oyların yüzde 67,2’sini elde etti.

Halen oy sayımının devam ettiği eyalette toplam oyların yüzde 2’i sayılırken, yüzde 67,2 oy oranına ulaşan Trump, yüzde 30,9 oy oranında kalan Biden’a üstünlük sağlayarak seçimleri önde götürüyor.

Sandıkların yüzde 8’inin sayıldığı Kentucky’de ise yüzde 54,6 oy oranına ulaşan Biden, seçimleri, oyların yüzde 43,8’ini alan Trump’ın önünde götürüyor.

Oyların az bir kısmının sayıldığı Indiana’da 11, Kentucky’de ise 8 delege için yarış yapılıyor.

ABD’de başkanlık seçimlerinde 538 delegenin yarıdan bir fazlası olan 270 delegeye ulaşan isim başkanlık koltuğuna oturmaya hak kazanıyor.

TRUMP’TAN SANDIKLAR KAPANDIKTAN SONRA İLK AÇIKLAMA

Öte yandan Trump sandıkların kapanmasının ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm ülkede çok iyi görünüyoruz. Teşekkürler.” mesajını paylaştı.

Bu yılki ABD seçimlerinde rekor sayıda katılım beklenirken sandıkların büyük çoğunluğu yerel saat ile 19.00 (TSİ 03.00) itibariyle kapanmaya başlayacak

BIDEN: ÇOK İYİ HİSLERİMİZ VAR

Joe Biden’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Bulunduğumuz yerden mutluyuz. Arizona’yı şimdiden kazandığımızı söylediler. Michigan, Wisconsin için de çok iyi hislerimizi var. Pennysilvanya’yı da kazanacağız. Sonuçları almamız uzun sürebilir, yarını bulabilir. Kimin kazandığını söylemek ne bana ne Donald Trump’a düşer. Tüm ekibe teşekkür ederim. Sabrınız harikaydı.”

TRUMP’TAN JET YANIT

Biden’in açıklamasının hemen ardından Donald Trump’tan da jet yanıt geldi. Sosyal medya hesabından peş peşe mesajlar paylaşan Trump şu ifadelere yer verdi;

“BÜYÜK ilerliyoruz, ancak seçimi ‘ÇALMAYA’ çalışıyorlar. Bunu yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Sandıklar kapandıktan sonra oy kullanılamaz!

BIDEN’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

ABD’deki başkanlık seçimlerinde oy sayımı sürerken Demokrat Başkan Adayı Joe Biden kameralar karşısına geçerek ilk açıklamasını yaptı.

Trump’ın konuşmasından satırbaşları;

“Bu zaferi insanların elinden almaya çalışanlar var, buna izin vermeyeceğiz.

Rekor bir katılım oldu. Florida gibi kazanmayı ummadığımız yerleri bile kazandık.

ABD halkına ve aileme teşekkürler. Bizi yakalamaları imkansız.

Ama en önemlisi Pennysilvania’da inanılmaz bir farkla kazanıyoruz. Düşün 690 bin oyla fark atmış durumdayız.

Büyük ihtimalle başkanınız ben olacağım.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)