Son Dakika Haberler

6 oktavlık soprano Banu Karaca rekor kırdı

6 oktavlık soprano Banu Karaca rekor kırdı
Okunma : Yorum Yap

Müge ve Gülşen’le 2.sayfa programına çıkan Banu Karaca canlı yayında 12 dilde şarkı söyledi. 6 oktavlık sesiyle de dikkat çekti.

REKOR KIRDI

Şarkının içerisinde soprano sololara yer veren Karaca, yüksek oktavda çıkarmış olduğu seslerle farklı bir yoruma imza attı. Sanatçı, single’da elektronik alt yapı üzerine, klasik müzik ve makamları sentezledi. Emrah Özbilen’in yönetmenliğinde kamera karşısına geçen Karaca, 12 dilde şarkı söyleyebiliyor.

OKTAV NEDİR?

Oktav, “Ses aralığıdır.” Yani -do re mi fa sol la si do- bu aralık bir oktavdır. Daha sonra ses bir kat incelir ve ikinci oktava geçilir.” şeklinde verebiliriz.

Eğer en yüksek oktav değeri 8 ise sıralama şu şekildedir :

1. oktav : erkeklerin bu dizideki sesleri çıkarması mümkündür. en ünlü 1. oktav temsilcisi, barry white.
2. oktav : birçok erkek sesi bu kategoridedir. mariah carey bu oktav aralığının nadide bayan temsilcilerinden biridir.
3. oktav : birçok ses bu kategoridedir. özellikle erkek sesleri bu kategoriye uygundur. bayanlardan yine nadir olarak bu dizideki sesleri çıkartabilen insanlar vardır.
4. oktav : ara oktavdır. en çok rastlanan ses dizilerini barındırır. erkek sesleri için ilk sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı azdır.
5. oktav : birçok bayan sesi bu kategoridedir. erkek sesleri için ikinci sınır noktasıdır. bu sınıra erişebilen erkek sayısı yok denecek kadar azdır.
6. oktav : sopranoların çıkartabildiği ses dizisidir. christina aguilera e yine mariah carey bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
7. oktav : bir kişinin çıkartabileceği en nadir ses dizisidir. pavarotti ve mariah carey (yine ve yine) bu dizideki sesleri rahatlıkla çıkartabilir.
8. oktav : insan sesinin ulaşamayacağı ses dizisi olarak adlandırılır. ancak yine de mariah carey’nin emotions isimli parçasında bu ses dizisinin sınırlarına ulaştığı iddia edilir.

ŞEREF LİSTESİNE GİRDİ

Çocuk yaşlarından itibaren klasik müzik eğitimi alan ve iki üniversite mezunu olan Banu Karaca, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Opera Şan bölümünü ‘Özel öğrenci’ olarak kazandı. Eğitim süresi altı yıl olan Opera Şan ana sanat dalını üç buçuk yılda, üç ana sanat dalının birincisi olarak tamamladı ve Bilkent Üniversitesi Şeref listesinde yerini aldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)